Każdy właściciel zabezpieczeń pożarowych, czy zarządca budynku, zobowiązany jest do przestrzegania obowiązkowych przeglądów posiadanego wyposażenia przeciwpożarowego budynku. Każdy element systemu ppoż z mocy prawa musi zostać poddany kontroli i czynnościom serwisowym, aby był zdatny do użytku i nie stanowił zagrożenia. przyjrzymy się dzisiaj bliżej drzwiom przeciwpożarowym, które stanowią element biernej ochrony przeciwpożarowej w budynku.
Przeglądy urządzeń przeciwpożarowych w tym drzwi, o których mowa, należy dokonywać na podstawie następujących dokumentów:
Podstawowym dokumentem, który wymaga przeprowadzanie przeglądów kontrolnych jest Rozporządzenie z dnia 7 czerwca 2010 r. Instrukcja obsługi jak i dokumentacja techniczno-ruchowa zawiera szczegółowe informacje dotyczące częstotliwości dokonywania przeglądów.
Jak mówi wyżej wymienione rozporządzenie:
§ 3.2. Urządzenia przeciwpożarowe oraz gaśnice przenośne i przewoźne, zwane dalej „gaśnicami”, powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym zgodnie z zasadami określonymi w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w odnośnej dokumentacji technicznej oraz instrukcjach obsługi. Przeglądy te powinny być przeprowadzane w okresach i w sposób zgodny z instrukcją ustaloną przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku.
Skoro zatem drzwi przeciwpożarowe uznane są za urządzenie przeciwpożarowe wymaga się od nich przynajmniej corocznych przeglądów. pamiętajmy jednak o istnieniu dokumentów wydanych przez producenta, które mogą uszczegółowić terminy i nakazać częstszych przeglądów.
Firmy posiadające odpowiednie kwalifikacje dokonują przeglądów, podczas których bada się praktycznie każdy element drzwi, oraz sposób ich działania działania. Oględziny zakończone są sporządzeniem protokołu i oznaczeniem drzwi z data przeprowadzenia badania. Przykładowymi czynnościami są:
Podczas przeglądu technicznego drzwi ppoż. technicy POL-POŻ wykonują czynności:
- ogólna kontrola wzrokowa kompletności drzwi i ich osprzętu,
- kontrola kompletności oznakowania identyfikacyjnego drzwi (tabliczki znamionowe),
- ocena swobody ruchu skrzydła,
- kontrola kompletności i poprawności osadzenia uszczelek,
- kontrola poprawności funkcji zamykania drzwi;
- kontrola poprawności zadziałania regulatora kolejności zamykania skrzydeł (drzwi dwuskrzydłowe),
- weryfikacja siły niezbędnej do otwarcia drzwi, ew. regulacja samozamykacza,
- kontrola prędkości zamykania drzwi oraz siły domknięcia, ew. regulacja,
- sprawdzenie poprawności funkcjonowania wszystkich elementów zamka drzwi,
- kontrola i ew. regulacja pozostałego opcjonalnego osprzętu drzwi,
- kontrola funkcjonowania zawiasów i ich zamocowania w ościeżnicy, ew. regulacja,
- kontrola zamocowania samozamykacza, ew. dociągnięcie śrub mocujących,
- kontrola osadzenia ościeżnicy,
- po wykonaniu czynności, każde sprawdzone drzwi przeciwpożarowe powinny być zaopatrzone w naklejkę kontrolną z napisem „SPRAWDZONE” wraz z datą następnego badania, a w przypadku konieczności naprawy „DO NAPRAWY”,
- sporządzenie protokołu z przeglądu.
źródło: http://pol-poz.pl/drzwi-przeciwpozarowe-przeglady-techniczne-serwis
Pamiętajmy, że utrzymywanie urządzeń przeciwpożarowych w dobrym stanie technicznym to obowiązek właściciela obiektu, ponieważ ma to realny wpływ na jakość zabezpieczeń i zgodność sprzętu z normami prawnymi. Samo posiadanie urządzeń przeciwpożarowych nie zwalnia z obowiązku dokonywania przeglądów.