Jak pokonać schody, poruszając się na wózku?

wentylator promieniowy
Wentylatory przemysłowe pod lupą – działanie, budowa, wykorzystanie
13 kwietnia 2017
naklejka na drzwi przeciwpożarowe
Kontrola drzwi przeciwpożarowych – kiedy i jak?
8 maja 2017
Show all

Jak pokonać schody, poruszając się na wózku?

Często brakuje nam wyobraźni jeśli chodzi o przeszkody, jakie na co dzień napotykają osoby niepełnosprawne, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Często ignorujemy mające wbrew pozorom ogromne znaczenie detale, jednak nikt nie ma wątpliwości co do tego, że największą przeszkodę dla niepełnosprawnych stanowią schody. By umożliwić ich pokonanie, powstało kilka rozwiązań i jeśli jesteśmy administratorami budynku użytku publicznego, warto zadbać o wprowadzenie któregoś z nich. Windy dla niepełnosprawnych, platformy, schodołazy – jest w czym wybierać.stairs-1229149_640

Które rozwiązanie będzie najlepsze?

Każde z rozwiązań ma podstawową zaletę – umożliwia transport pomiędzy kondygnacjami budynku, dlatego wybór któregokolwiek z nich jest już poważnym i znaczącym krokiem w stronę polepszenia komfortu osób niepełnosprawnych. Komfort samego transportu jest jednak inny w każdym urządzeniu. Najwygodniej osobie transportowanej będzie oczywiście w windzie dla niepełnosprawnych, która dodatkowo ma tę zaletę, że nie wymaga pomocy asystenta. Jej dodatkową zaletą jest to, że zapewnia dosyć szybki transport, jest też oczywiście w pełni bezpieczna. Nie wszędzie jednak możliwe jest jej zastosowanie, ale często alternatywą dla niej są platformy schodowe, które zapewniają również stosunkowo duży komfort. W zależności od modelu pomoc asystenta jest lub nie jest wymagana.

Jeżeli tylko są takie możliwości, a więc posiadamy odpowiednią ilość środków, ale przede wszystkim konstrukcja budynku i samych schodów nie stanowi przeszkody, najlepiej będzie zdecydować się na windę lub platformę. Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, zapewniające najlepszy komfort osobie niepełnosprawnej – a to powinno być naszym nadrzędnym celem.

Schodołaz – alternatywa

Nie zawsze konstrukcja budynków pozwala na montaż windy lub platformy. Na szczęście jest jeszcze jedno rozwiązanie, dzięki któremu dany obiekt nie pozostanie zamknięty dla osób niepełnosprawnych, mianowicie – schodołazy. Są one mniej wygodne dla osoby transportowanej, w dodatku wymagają pomocy asystenta, jednak trzeba przyznać, że często jako jedyne pozwalają niepełnosprawnemu na pokonanie schodów w miejscach, które konstrukcyjnie nie są odpowiednie do montażu windy dla niepełnosprawnych czy platformy schodowej. Oczywiście mają też pewne ograniczenia, jednak w większości sytuacji się sprawdzają, dlatego warto po nie sięgnąć, kiedy inne możliwości są niedostępne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *