Elektrozawór, czyli zawór elektromagnetyczny, jest stosowany we wszystkich branżach przemysłu i nie tylko. Stosuje się go w skomplikowanych instalacjach i maszynach, ale także i tam, gdzie na co dzień mogą służyć każdemu człowiekowi. Co to jest elektrozawór, w jaki sposób działa i jakie jest jego zastosowanie?
Zaworami elektromagnetycznymi steruje się za pomocą sygnałów elektrycznych. Odpowiedni sygnał jest przesyłany przez pole elektromagnetyczne, przez co następnie zawór zmienia swe położenie. Elementem sterującym jest tutaj cewka elektromagnetyczna.
Konstrukcja zaworu elektromagnetycznego jest bardzo prosta. Ponadto cały zawór jest wykonany z niezawodnych materiałów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele dziedzin przemysłu i nie tylko korzysta z niego na co dzień.
Jak działają elektrozawory? Takie zawory wykorzystują pole elektromagnetyczne. Za pomocą cewki można sterować ów sygnałem elektrycznym, który przedostaje się do zaworu i sprawia, że zmienia on pozycję z otwartej na zamkniętą bądź z zamkniętej na otwartą. Właśnie w taki sposób można zapanować nad przepływem medium w układzie (gazowego bądź ciekłego). Przy tym należy pamiętać, że zawór elektromagnetyczny jest jednokierunkowy, a to oznacza, że medium, które przez niego przepływa może kierować się tylko i wyłącznie w jednym kierunku.
Producenci oferują wiele różnych rodzajów zaworów przemysłowych. Możemy następnie wydzielić z nich, na przykład, ze względu na sposób ich działania. Tym sposobem możemy wyróżnić zawory, które różnią się między sobą zakresem ciśnień pracy, liczbą dróg przepływu czy też czasem wykonywanego działania. Możemy wyróżnić także elektrozawory ze względu na rodzaj przepływającego przez nie medium. W tym przypadku można wyróżnić zawory do wody, oleju, pary wodnej i gazu. Ponadto można spotkać się również z zaworami, które różnią się elementem sterującym przepływem medium. Do takich części można zaliczyć – membranę, tłoczek, rdzeń zanurzony czy ruchomą kotwicę.
Elektrozawory stosuje się przede wszystkim w instalacjach chłodniczych oraz ciepłowniczych i wszelkich systemach pneumatycznych. Podczas dobierania odpowiednich zaworów należy głównie brać pod uwagę to, do czego tak właściwie mają one służyć.