Wanny wolnostojące zdobywają na popularności jednakże te rozwiązania mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Warto je poznać przed zakupem by móc zdecydować, czy jest to rozwiązanie odpowiednie do wnętrza Twojej łazienki.
Wolnostojące wanny w większości przypadków przeważają nad modelami do zabudowy ze względu na oszałamiający efekt wizualny, jaki oferują. Ponadto wyglądają luksusowo. Same w sobie stanowią dekorację łazienki czy pokoju kąpielowego, a ich piękne formy sprawiają, że niektórzy tworzą specjalne przeszklenia między sypialnią a łazienką lub instalują wannę w samej sypialni by móc ją podziwiać.
Ze względu na wolnostojącą konstrukcję wanny wolnostojące nie potrzebują żadnych wzmocnień, ani podparcia. Nie wymagają budowania dodatkowych ram, co pozwala zaoszczędzić czas i koszty.
Ze względu na ich wszechstronne wykończenie, wolnostojące wanny można ustawić w dowolnym miejscu, nawet na środku łazienki lub sypialni. Naturalnie, warunkiem jest podłączenie doprowadzenia wody i odpływu.
Z racji tego, że wanny wolnostojące nie potrzebują budowania dodatkowych konstrukcji okładania płytkami itp. można je z łatwością wymienić, gdy tylko zechcemy to zrobić.
W wielu przypadkach nie ma gdzie przechowywać rzeczy takich jak mydło, szampon i odżywka, chyba że używasz pojemnika do kąpieli lub wolnostojącego taboretu obok wanny.
Wanny wolnostojące (zwłaszcza te niesamowite kamienne) mogą być bardzo ciężkie i mogą wymagać wzmocnienia podłogi lub przynajmniej sprawdzenia wytrzymałości podłoża przed montażem.
Umieszczone blisko ściany mogą być bardzo trudne do czyszczenia, więc idealnie byłoby, gdyby między ścianą a wanną była wystarczająca szczelina, aby umożliwić ci wejście i dokładne wyczyszczenie podłogi i płytek ściennych.
Kolejnym aspektem jest również wysoka cena. Wiele wolnostojących wanien jest drogich – zwłaszcza te kamienne i żeliwne.