Świadomość społeczeństwa dotycząca potrzeb osób niepełnosprawnych rośnie coraz bardziej. Obecnie nowe budowle, zarówno te, które mają zostać zamieszkane przez zwykłych mieszkańców, jak i te, które mają służyć użytkowi publicznemu coraz częściej są budowane w taki sposób, aby pozwalały na dostęp osobom niepełnosprawnych, chorym czy starszym, które mają na co dzień problemy z poruszaniem. Zaś w przypadku gdy mamy do czynienia z starszym czy dawnym budownictwem, myśli się o modernizacji i przystosowaniu go do potrzeb niepełnosprawnych osób. Jednak w obu tych przypadkach ważną rolę odgrywa jeden istotny fakt – to, w jaki sposób ma zostać zorganizowane ułatwienie dla takich osób. Jak wiadomo, w tym i innych przypadkach, bardzo istotnym czynnikiem bywają koszta jego zastosowania oraz eksploatacji i ilość dostępnego miejsce na takie przedsięwzięcia. Zanim zdecydujesz się na zakup, warto najpierw zapoznać się ze wszelkimi możliwymi opcjami, poznać ich zalety i wady i dobrze się zastanowić.
Urządzenie pomagające pokonywać bariery architektoniczne, takie jak schody, może być po prostu zwykłym dźwigiem do transportu osób oraz mienia. Właśnie na takie urządzenia można natknąć się zazwyczaj w nowszych budynkach. Natomiast w starszych budynkach, w których nie trzeba montować windy, można zdecydować się na coś, co posłuży tylko konkretnej osoby lub osób, które mają problem z poruszaniem. Warto zauważyć, że windy dla niepełnosprawnych (o których więcej możesz przeczytać tutaj) nie należą do grupy specjalnego przeznaczenia dźwigów, jak to ma miejsce w przypadku zwykłego urządzenia. Dzisiaj wszelkie windy dla niepełnosprawnych osób muszą spełniać pewne kryteria, takie jak na przykład minimalną i maksymalna wartość miar danych długości czy odległość, ale nie tylko. Przepisy biorą pod uwagę także możliwości i sposoby obsługi maszyny. Czym najlepiej kierować się przy wyborze odpowiedniego urządzenia? Powinno się kłaść nacisk przede wszystkim na to, aby strzałki i diody, które mają za zadanie zasygnalizować ruch windy, były na właściwym miejscu i wysokości, aby osoba, która korzysta z urządzenia mogła je od razu zauważyć i miała do nich całkowity i swobodny dostęp. Bardzo istotne jest również to, aby wszystkie sygnały dźwiękowe urządzenia były całkowicie zsynchronizowane ze znakami, jaki ma dostrzegać wzrok.
Należy również zwrócić uwagę na kilka innych aspektów, między innymi takich jak wymiar urządzenia – aby mogło się zmieścić w danym miejscu, maksymalny udźwig, jego wagę, szerokość i długość samego urządzenia, jak wyposażona jak kabina itp. Wewnątrz maszyny powinny się znaleźć także dodatkowe poręcze i przyciski z alfabetem Braille’a oraz informacja głosowa. Przed zakupem należy sprawdzić wszystkie te elementy, po to aby idealnie dopasować urządzenie do danego budynku i dla osób lub osoby, które będą z niego na co dzień korzystać.