Przebieg montażu konstrukcji stalowych na budowie

wózki widłowe linde
Dlaczego warto korzystać z wózków widłowych?
2 lutego 2017
Show all

Przebieg montażu konstrukcji stalowych na budowie

montaż konstrukcji stalowej

Montaż konstrukcji stalowych zaliczany jest do jednych z końcowych etapów procesu budowlanego, którego celem staje się realizacja stanu surowego obiektu. Wiele czynności związanych z montażem zostaje zautomatyzowanych i wykonywanych przy użyciu specjalistycznych maszyn – dzięki temu zaangażowanie czynnika ludzkiego ograniczane zostaje do minimum. Warto jednak pamiętać, że prace te wiążą się z zagrożeniami i wymagają odpowiedniego przygotowania. Poniżej kilka słów o montażu konstrukcji stalowych.

Przed przystąpieniem do montażu – działania przygotowawczemontaż konstrukcji stalowej

Montaż konstrukcji stalowych wymaga odpowiedniego przygotowania oraz zapoznania się z projektem montażu oraz planem bezpieczeństwa, obowiązującym na danej budowie. Istotnym dokumentem okazuje się także ocena ryzyka, tworzona dla konkretnych stanowisk pracy oraz odnosząca się do sprecyzowanych czynności. Z pewnością należy odpowiednio przygotować teren, na którym będzie odbywał się montaż, sprawdzić funkcjonowanie maszyn oraz zapewnić obecność wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników.

Montaż właściwy konstrukcji stalowych – poszczególne czynności

Konstrukcje ze stali wymagają podnoszenia oraz przenoszenia i zaczepiania w określonych miejscach. Te działania montażowe odbywają się przy użyciu maszyn, których pracę nadzorują, kontrolują i wspomagają ludzie. Podnoszenie oraz zaczepianie powinno odbywać się na podstawie planu, uwzględniającego bezpieczeństwo wspomnianych działań. Haki oraz tak zwane zawiesia, stosowane w celach montażowych powinny spełniać wszelkie wymagane normy oraz być w pełni sprawne.

lekkie konstrukcje stalowe

Warto pamiętać, że przed podniesieniem konstrukcji stalowej należy dokonać próbnego uniesienia na wysokość około pół metra – dzięki temu zweryfikowany zostaje sposób zaczepienia oraz jego skuteczność, jak również trwałość. Istnieje konieczność każdorazowego podawania sygnału przez osobę uprawnioną, która ocenia możliwość bezpiecznego uniesienia konstrukcji.

Niezbędne staje się zapewnienie pracownikom ochrony, w postaci siatek lub barierek, uniemożliwiających upadek z wysokości. W przypadku braku podobnej ochrony zbiorowej, należy wyposażyć każdą osobą w środki zabezpieczenia indywidualnego. W pracy gdzie ryzyko upadku z wysokości jest duże stosuje się także antypoślizgowe maty, lub konstrukcje z tworzywa antypoślizgowego.

Można uznać, że przebieg montażu konstrukcji stalowych stanowi istotny czynnik, zapewniający bezpieczeństwo pracownikom. Przykłady stalowych konstrukcji to między innymi domy jednorodzinne, hale stalowe oraz rozmaite zbiorniki, służące do magazynowania.

Komentarze są wyłączone.