Wentylatory przemysłowe to urządzenia wirnikowe służące do przetłaczania powietrza, gazów, par. mają one szerokie zastosowanie w przemyśle, w procesach produkcyjnych, w elektrociepłowniach. Mogą mieć różne zadania w zależności od rodzaju wentylatora jak i sposobu wykorzystania. mogą zatem pracować w sposób nadmuchowy, wyciągowy lub ssąco-tłoczący. Pod względem konstrukcyjnym wyróżniamy dwa główne typy wentylatorów:
Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że przepływ powietrza w wentylatorze promieniowym jest prostopadły do osi wirnika, natomiast osiowe wentylatory tłoczą powietrze w układzie równoległym do osi wirnika.
Aby wentylator mógł pełnić swoja funkcję i tworzyć przyrost ciśnienia musi zaistnieć ruch obrotowy wirnika. Ruch obrotowy jest najczęściej generowany poprzez zewnętrzne działanie silnika elektrycznego, który za pomocą wału napędowego przekazuje moc obrotową. Obracające się łopatki wirnika powodują przemieszczanie się porcji gazów znajdujących się w obrębie kanałów łopatkowych. Kierunek przepływu, jak zostało to zaznaczone może być promieniowy lub osiowy. Podczas przepływu powietrza dostaje ono energii kinetycznej i ciśnienia statycznego.
Wentylatory promieniowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Tłoczenie gazów, spalin, powietrza i innych mediów występuje niemal w każdym rodzaju produkcji przemysłowej, w elektrowniach, elektrociepłowniach, górnictwie, hutach, systemach wentylacji w budownictwie, układach chłodniczych i klimatyzacyjnych. Mogą służyć do transportowania materiałów sypkich, granulatów i innych materiałów, półproduktów. Przykładem wykorzystania układów transportu pneumatycznego może być rozładunek cystern, silosów i zbiorników. Transport pneumatyczny jest także bardzo popularnym sposobem na transportowania materiałów z jednego do kolejnego punktu produkcyjnego czy przetwórczego w zakładach produkcyjnych.