Prawo wymaga stosowanie hydrantów wewnętrznych w budynkach takich jak sklepy wielkopowierzchniowe, szpitale, hotele, budynki wysokościowe, szkoły, uczelnie itp. Wymaga to na właścicielach zaprojektowanie i zamontowanie odpowiednich urządzeń, które będą mogły posłużyć podczas wybuchu pożaru. Rozróżniamy kilka wersji hydrantów, dlatego dziś zostaną omówione najczęściej spotykane wersje.
Przede wszystkim trzeba wyróżnić rodzaje hydrantów, które dopuszczone są do stosowania przez polskie prawo i normy. Jeżeli mowa o hydrantach wewnętrznych stosuje się jedynie 3 rodzaje hydrantów:
Każdy z nich może wyglądać nieco inaczej i składać się z różnych elementów. Oto kilka przykładów hydrantów, które spełniają wymagania Polskich Norm i mogą zostać przeznaczone do użytku.
Hydrant ten przeznaczony jest do zawieszenia na ścianie lub wbudowania. Szafa hydrantowa wyposażona jest w kosz na wąż hydrauliczny, którego długość wynosi 20 metrów. Zarówno zawór odcinający jak i zawór prądownicy wynosi 52 mm. produkt wyposażony w odpowiednie oznakowanie jak i instrukcję obsługi. Hydrant wykonany zgodnie z Polską Normą PN-92/N-01256/01 i posiada numer certyfikatu zgodności wydany przez CNBOP.
Zdjęcie produktu pochodzi z sklepu sklep-ppoz.pl, producent: Boxmet.
W skład hydrantu wchodzą takie elementy jak szafa hydrantowa przeznaczona do zawieszenia na ścianie lub montażu we wnęce. Zwijadło z wężem półsztywnym o długości 20 lub 30 metrów. Zawór hydrantowy jak i prądownica o średnicy 25 mm. Hydrant oznakowany, posiadający instrukcję obsługi. produkt spełnia normę PN-EN 671-1 oraz posiada certyfikat zgodności CNBOP.
Producent Supron 3, zdjęcie: sklep-ppoz.pl