Rodzaje hydrantów w budynkach

Wózek widłowy Toyota – rozwiązanie dla Twojej firmy!
29 marca 2017
wentylator promieniowy
Wentylatory przemysłowe pod lupą – działanie, budowa, wykorzystanie
13 kwietnia 2017
Show all

Rodzaje hydrantów w budynkach

hydrant

Prawo wymaga stosowanie hydrantów wewnętrznych w budynkach takich jak sklepy wielkopowierzchniowe, szpitale, hotele, budynki wysokościowe, szkoły, uczelnie itp. Wymaga to na właścicielach zaprojektowanie i zamontowanie odpowiednich urządzeń, które będą mogły posłużyć podczas wybuchu pożaru. Rozróżniamy kilka wersji hydrantów, dlatego dziś zostaną omówione najczęściej spotykane wersje. 

Jakie hydranty można znaleźć w sklepach?

Przede wszystkim trzeba wyróżnić rodzaje hydrantów, które dopuszczone są do stosowania przez polskie prawo i normy. Jeżeli mowa o hydrantach wewnętrznych stosuje się jedynie 3 rodzaje hydrantów:

  • hydranty 25 – o średnicy nominalnej 25 mm,
  • hydranty 33 – o średnicy nominalnej 33 mm,
  • hydranty 52 – o średnicy nominalnej 52 mm.

Każdy z nich może wyglądać nieco inaczej i składać się z różnych elementów. Oto kilka przykładów hydrantów, które spełniają wymagania Polskich Norm i mogą zostać przeznaczone do użytku.

Hydrant 52/20 z wężem płasko składanym Boxmet

hydrant 52Hydrant ten przeznaczony jest do zawieszenia na ścianie lub wbudowania. Szafa hydrantowa wyposażona jest w kosz na wąż hydrauliczny, którego długość wynosi 20 metrów. Zarówno zawór odcinający jak i zawór prądownicy wynosi 52 mm. produkt wyposażony w odpowiednie oznakowanie jak i instrukcję obsługi.  Hydrant wykonany zgodnie z Polską Normą PN-92/N-01256/01 i posiada numer certyfikatu zgodności wydany przez CNBOP.

Zdjęcie produktu pochodzi z sklepu sklep-ppoz.pl, producent: Boxmet.

hydrant 25 supronHydrant wewnętrzny 25 z wąskimi drzwiami Supron 3

W skład hydrantu wchodzą takie elementy jak szafa hydrantowa przeznaczona do zawieszenia na ścianie lub montażu we wnęce. Zwijadło z wężem półsztywnym o długości 20 lub 30 metrów. Zawór hydrantowy jak i prądownica o średnicy 25 mm. Hydrant oznakowany, posiadający instrukcję obsługi. produkt spełnia normę PN-EN 671-1 oraz posiada certyfikat zgodności CNBOP.

Producent Supron 3, zdjęcie: sklep-ppoz.pl

 

Komentarze są wyłączone.