Gazownik

zasuwy nożowe
Zasuwy nożowe – działanie i rodzaje
19 lipca 2017
Pierwsze kroki przy zakupie nowego mieszkania
25 lipca 2017
Show all

Gazownik

Przeglądasz oferty pracy i natrafiasz na wiele ogłoszeń dla gazowników. Niestety wszędzie są wymagania, którym nie jesteś w stanie sprostać, gdyż posiadasz za niskie kwalifikacje mimo ukończonych studiów technicznych. Myślisz więc o zrobieniu kursu, na którym zdobędziesz uprawnienia SEP dla gazowników. Przeczytałeś, że są one dla osób zajmujących się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci gazowych, wykonujących prace w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i prac kontrolno-pomiarowych. Co to właściwie oznacza w praktyce? Czy ukończenie takiego szkolenia da ci kwalifikacje niezbędne do pracy w zawodzie?

Gazownik to bardzo odpowiedzialny zawód, gdyż to, jakie posiada kwalifikacje i umiejętności decyduje o życiu innych ludzi. Odpowiada on bowiem za montaż sieci oraz instalacji gazowych, wszędzie tam gdzie przebywają ludzie, począwszy od fazy projektu, skończywszy na jego późniejszej realizacji i oddaniu gotowej pracy. Powinien więc znać się na eksploatacji sieci gazowych, ale przede wszystkim umieć ocenić stan techniczny tych już istniejących. Specjalizuje się w naprawach, przeglądach, pracach kontrolno-pomiarowych, remontach i konserwacjach wszelkiego rodzaju urządzeń gazowych. Jedna jego pomyłka może kosztować życie wielu osób.

Z tego właśnie powodu tak ważne są ciągłe szkolenia, sprawdzanie wiedzy, zdobywanie nowych uprawnień, ale przede wszystkim praktyka w zawodzie i bycie na bieżąco z nowymi technologiami. Bez uprawnień SEP, nie można jednak zacząć pracy. Stanowią one podstawę prawną w naszym kraju i regulują normy dla osób pracujących z gazem.

Jak zdobyć lub odnowić uprawnienia SEP?

Uprawnienia SEP dla gazowników można zdobyć na specjalistycznych kursach w wielu ośrodkach zawodowych zlokalizowanych na terenie całego kraju. Zawrócić należy szczególną uwagę na opinię ośrodka i tematykę szkolenia SEP. Ważne jest, żeby kurs kończył się zdobyciem uprawnień, ale również praktycznie przygotował do pracy w zawodzie. Należy pamiętać o tym, że świadectwa kwalifikacyjne, wydawane po zaliczonych egzaminach ważne są przez okres 5 lat. Jeżeli nadal chcemy pracować w zawodzie gazownika, to koniecznie trzeba zadbać o okresowe odnawianie uprawnień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *