Uprawnienia SEP

Jak zostać spawaczem?
28 czerwca 2017
kombajn zbożowy
Podstawowe funkcje i części kombajnów
14 lipca 2017
Show all

Uprawnienia SEP

 

Każdy elektryk, który chce pracować w zawodzie w naszym kraju potrzebuje właściwych uprawnień. Uprawnienia te wydawane są przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich i dotyczą opieki i eksploatacji urządzeń sieci i instalacji elektrycznych w obrębie stanowiska pracy elektryka. Jest to bowiem bardzo odpowiedzialny zawód. Chodzi bowiem o bezpieczeństwo ludzi korzystających z sieci energetycznych, czyli nas wszystkich.

Zadania, z którymi spotyka się elektryk w swoje karierze zawodowej nie skupiają się jedynie na wymianach żarówek w domach zamożnych pań – jak to przedstawiane jest często w reklamach. Zapominamy, albo często jesteśmy nieświadomi, tego, że elektrycy zajmują się przede wszystkim projektowaniem instalacji i sieci elektrycznych, ich montażem zgodnie z dokumentacją techniczną. Są więc odpowiedzialni za prawidłowe funkcjonowanie elektryczności w naszych domach, zakładach pracy, sklepach, fabrykach, halach produkcyjnych, itd. Czyli są potrzebni wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z prądem.

To jednak nie wszystko. Elektryk, posiadający uprawnienia SEP może również uruchamiać i instalować urządzenia i maszyny elektryczne, dokonywać ich przeglądów technicznych,, naprawiać je i konserwować. Posiada pieczę nad liniami napowietrznymi i kablowymi, wykonuje pomiary, próby po montażu czy naprawie instalacji, urządzeń elektrycznych oraz dokonuje oceny ich stanu technicznego. Elektryk znajdzie więc pracę w każdej dziedzinie przemysłu, najczęściej przy robotach wykończeniowych na budowach, ale to nie wszystko. Świetnie odnajdzie się także przy naprawie i konserwacji sprzętu gospodarstwa domowego, oraz w warsztatach samochodowych.

Uprawnienia SEP są także bardzo dobrą formą dopełnienia studiów inżynierskich. Osoba taka pracuje najczęściej na stanowiskach nadzorujących proces wytwarzania oraz przesyłania energii elektrycznej, prowadzi dokumentacje techniczne, projektuje urządzenia i nadzoruje produkcję sprzętu elektromechanicznego. Przede wszystkim kieruje osobami mu podległymi.

Uprawnienia SEP można zdobyć kończąc odpowiednie kursy. Niezależnie od posiadanego wykształcenia, dają one więcej możliwości na kapryśnym rynku pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *