Duże budynki jak biurowce, hale, magazyny, czy inne obiekty przemysłowe budowane są głównie przy użyciu stali. Ich konstrukcja zdecydowanie różni się od budowy mniejszych budynków, realizowanych np. na cele mieszkaniowe, czy dla niedużej działalności gospodarczej, handlu detalicznego itd. Wykorzystanie stali daje wiele korzyści, a głównymi są oszczędności finansowe, czas realizacji inwestycji, oraz łatwość w modyfikacji i przebudowie istniejącego obiektu. Dzisiaj przyjrzymy się typom hal stalowych, które realizowane są dla zrealizowania różnych potrzeb.
Nowoczesne rolnictwo wymaga nowego podejścia do kwestii wyposażenia i obiektów budowlanych. Hale stalowe są tymi obiektami, które sprawdzają się najlepiej. Pełnia one różne funkcje, jak magazyn, przechowywanie maszyn i narzędzi, hodowla zwierząt gospodarskich, ubojnie itp. Hale stalowe na potrzeby rolnictwa buduje się szybko i jest to opcja zdecydowanie tańsza niż w przypadku tradycyjnych obiektów.
Centra logistyczne wymagają użycia dużych powierzchni. A jeżeli chodzi o duże powierzchnie to niezastąpione są budynki stalowe. Centra logistyczne pomagają zorganizować międzynarodowy i krajowy przepływ towarów. Ogromne powierzchnie przeznaczone są na magazynowanie towarów, ale dostosowane są także do obsługi ciężarowego transportu samochodowego, kolejowego, morskiego, a także lotniczego.
Konstrukcje stalowe stanowią podstawę pod budowę hipermarketów i centrów handlowych. Szybkość budowy, możliwość wznoszenia wysokich i rozciągłych poziomo obiektów o wielu kondygnacjach jest głównym powodem wyboru tej technologii, dla komercyjnych i handlowych zastosowań.
Hale sportowe także wykonuje się ze stali. Zazwyczaj są to obiekty o duże wysokości i dużej kubaturze, które nie posiadają podpór zadaszenia w postaci kolumn. Dlatego użycie wytrzymałych konstrukcji stalowych, w tym lekkich konstrukcji stalowych, jest wręcz konieczne. Wśród hal tego typu wyróżniamy hale widowiskowo – sportowe, stadiony, hale do jazdy konnej, hale z kortami tenisowymi, hale kręgielni, strzelnic i innych obiektów.
Budynki dla przemysłu projektowane są pod indywidualne potrzeby inwestora. Zaliczają się do nich m.in. hale produkcyjne, hale magazynowe, maszynownie, i inne. Konstrukcje te dostosowane są do wykonywania określonych czynności produkcyjnych, dlatego ich konstrukcja musi w całości powstać z uwzględnieniem wymagań konkretnej działalności. Obiekty przemysłowe zwykle występują w formie kliku budynków, w których w sposób spójny będzie prowadzona określona działalność wytwórcza i przetwórcza.
Odpowiedni montaż stalowych konstrukcji i wykorzystanie jakościowych elementów jest kwestią kluczową i ma ogromny wpływ na jakość wykonanego budynku.