System wentylacji budynku to taki, w którym wykorzystuje się wentylatory lub dmuchawy, aby zapewnić świeże powietrze w pomieszczeniach, gdy naturalne siły ciśnienia powietrza i siły grawitacji nie wystarczają do przepuszczania powietrza przez budynek. Wentylacja mechaniczna służy do kontroli jakości powietrza w pomieszczeniach, usuwania nadmiaru wilgoci, zapachów i zanieczyszczeń. Kontrola ta polega na wymieszaniu lub wymianie powietrza z zewnątrz. Jednak w wilgotnym klimacie wyspecjalizowane systemy wentylacyjne mogą usuwać nadmiar wilgoci z powietrza.
W dużych budynkach, jak np. biurowiec mieszczący się na wielu piętrach, stosuje się wentylację mechaniczną. Często z racji wysokiej szczelności budynku, braku wystarczającej ilości nawiewów, potrzeba jest stosowania wentylacji mechanicznej. Daje to pracownikom znacznie lepsze warunki pracy, i nie ma konieczności otwierania okien, ponieważ system wentylacji z wentylatorem sam dba o dostarczenie świeżego powietrza do każdego pomieszczenia.
Działanie wentylacji wymuszonej
Wentylacja, w której powietrze jest wdmuchiwane do wnętrza budynku za pomocą wentylatora lub innej dmuchawy umieszczonej w nawiewnej części systemu. Ciśnienie powietrza w budynku jest nieco większe niż ciśnienie poza budynkiem.
Więcej u urządzeniach wentylujących dowiesz się na: http://www.luftberg.pl/.
Korzyści ze stosowania wymuszonej wentylacji w budynku
- Poprawiona jakość powietrza w pomieszczeniach. Zrównoważone systemy wentylacyjne dostarczają świeże powietrze do pomieszczeń mieszkalnych i sypialnych w domach, jednocześnie usuwając nieświeże powietrze, np. z pomieszczeń takich jak łazienka, kuchnia, pralnia. To podejście do wentylacji może znacznie poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach.
- Zwiększony komfort. Budynki o szczelnej konstrukcji i zrównoważonych systemach wentylacyjnych nie potrzebują przeciągów i przewietrzania, a stały dopływ powietrza zewnętrznego poprawia komfort użytkowania obiektu.
- Lepsze zdrowie. Powietrze nieświeże może powodować problemy zdrowotne. Może być odpowiedzialne za takie objawy, jak bóle głowy, senność i problemy z oddychaniem. Objawy te występują częściej w domach o słabej wentylacji i bez dostatecznej kontroli wilgotności. Ciągłe dostarczanie świeżego powietrza może poprawić zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców lub pracowników.
- Niższe rachunki za media. Mniej energii zużywa się do obsługi systemów wentylacyjnych niż do ogrzewania i chłodzenia nadmiernych ilości powietrza zewnętrznego, które przenika do nieszczelnych domów. Dodatkowe oszczędności są rejestrowane, gdy systemy te są wyposażone w skuteczny wymiennik ciepła. Może to skutkować niższymi rachunkami za media, co sprawia, że domy są tańsze w eksploatacji. Zrównoważone systemy wentylacyjne mogą być wyposażone w wymiennik ciepła, który odzyskuje większość energii grzewczej i chłodniczej z powietrza wywiewanego.