Przygotowanie terenu pod budowę

Brodzik czy odpływ liniowy?
13 września 2019
Sztukateria elewacyjna czy warto się na nią decydować
16 września 2019
Show all

Przygotowanie terenu pod budowę

Zagospodarowanie terenu przed rozpoczęciem budowy ma duże znaczenie w dalszej organizacji prac. Działka, czy miejsce pod budowę domu jest zazwyczaj terenem, który jest porośniętym trawą, krzewami, zdarza się, że ma nierówne podłoże, pojawiają się liczne wzniesienia. Zanim podejmie się kroki związane z pracami budowlanymi należy w pierwszej kolejności uporządkować teren.

Aspekty prawne

Warunki przygotowania terenu pod budowę reguluje rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. 2003 Nr 47 poz. 401) a także ustawa prawo budowlane.

Zabezpieczenie terenu

Przed rozpoczęciem procesu budowlanego powinno się wyznaczyć potencjalnie niebezpieczne strefy, przygotować drogi i przejścia dla osób, które będą pracować na wyznaczonym terenie. Nie bez znaczenia są również inne aspekty takie jak zapewnienie sanitariatów i pomieszczeń socjalnych, gospodarczych czy miejsce na składowanie odpadów. Mówiąc o zabezpieczeniu warto odwołać się do przepisów BHP te regulują jakie czynności jeszcze należy wykonać przed rozpoczęciem prac przygotowawczych pod budowę.

Zastosowanie odpowiednich maszyn

Jeśli większość z powyższych rzeczy została wykonana kolejnym krokiem jest wynajęcie firmy budowlanej która odpowiednio przygotuje teren pod budowę. Przy wyborze takiej firmy należy zapytać jakimi maszynami i sprzętem dysponuje. Nieuniknione, że będzie konieczne przeprowadzenie prac koparką czy też ładowarko koparką, może się zdarzyć i tak, że konieczne będzie zastosowanie dźwigów.

Zazwyczaj firmy zajmujące się przygotowywaniem terenu pod budowę wiedzą jaki sprzęt zastosować, czy konieczna będzie koparka z łyżką skarpową czy zastosowanie koparki z łyżką podsiębierną. Bowiem to właśnie firma budowlana odpowiada również za zastosowanie dodatkowego osprzętu. Oczywistym jest, że na terenach porośniętych czy skalistych niezbędna do wykonywania prac będzie koparka z dodatkowym specjalistycznym osprzętem – tutaj przyda się zdecydowanie łyżka skarpowa.

Przy pracach związanych z zagospodarowaniem terenu wszystkim, zazwyczaj konieczne jest wyrównanie terenu. Do tych prac idealnie przydaje się również koparka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *