Łyżki w koparkach – właściwy dobór osprzętu budowlanego

wózki widłowe linde
Dlaczego warto korzystać z wózków widłowych?
2 lutego 2017
elegancka kuchnia
Kuchnia nowoczesna to nie tylko wygląd
7 marca 2017
Show all

Łyżki w koparkach – właściwy dobór osprzętu budowlanego

łyżka do koparki

Na każdej budowie pojawiają się specjalistyczne maszyny, sterowane przez operatorów. Wykorzystywane są na budowach głównie do prac ziemnych, ale nie tylko. Maszyny budowlane biorą udział także przy wycince drzew – pomagają wyrywać korzenie spod ziemi, usuwają gruz, głazy i kamienie, równają teren, przesypują materiał jak ziemia, żwir, piasek i inne. Przy tego typu robotach mamy do czynienia przede wszystkim z koparkami, ładowarkami, koparko-ładowarkami, równiarkami. natomiast na kolejnych etapach budowy, podczas montażu konstrukcji wykorzystuje się inne maszyny jak żurawie, podnośniki, suwnice itp. Każda maszyna budowlana posiada swój własny, charakterystyczny dla siebie osprzęt, który podlega stałej kontroli i wymianie. Omówimy dzisiaj przykłady takiego osprzętu.

Skarpowe łyżki do koparek

Łyżki typu skarpowego możemy spotkać praktycznie w każdym typie koparek, od minikoparek o wadze 1-2 ton, do najcięższych maszyn osiągających 100 ton. W zależności od tego do jakiej maszyny zostanie przymocowana łyżka musi charakteryzować się innymi parametrami wytrzymałościowymi, sposobem montażu do ramion, pojemnością, czy odpornością na ścieranie. Łyżki skarpowe są typowymi łyżkami wykorzystywanymi podczas prac ziemnych, dlatego dobra łyżka będzie skonstruowana ze stali utwardzalnej odpornej na ścieranie. Możemy rozróżnić kilka podstawowych typów łyżek skarpowych:

  • łyżki skarpowe sztywne,
  • łyżki skarpowe podsiębierne,
  • łyżki skarpowe hydrauliczne.

Tego typu łyżki używane są do kopania praktycznie w każdym rodzaju ziemi, są bardzo uniwersalne. Wyposażone są w lemiesze wspawane do konstrukcji łyżki, lub wymienne. Na większości z nich możliwy jest montaż zębów, lub systemu zębowego, który ułatwia nabieranie ziemi.

łyżka do koparki hydrauliczna

Hydrauliczna łyżka skarpowa do koparki

Skarpowe łyżki hydrauliczne

Łyżki hydrauliczne typu skarpowego różnią się od sztywnych sposobem montażu do ramiona koparki. Łyżka taka posiada siłownik hydrauliczny, który umożliwia poruszanie się w celu sprawniejszego nabierania ziemi czy innego materiały sypkiego, kamieni itp. Mocowane są do ramiona na szybkozłącze lub sworznie.

Kompatybilność łyżek koparkowych z modelami maszyn

Bardzo ważne przy doborze właściwej łyżki do koparki jest dostosowanie jej do modelu maszyny. Niektóre łyżki pasują do wielu maszyn, jednak różnice konstrukcyjne będą powodowały, że nie będzie ona pasowała do wszystkich posiadanych maszyn budowlanych. Kupując łyżkę trzeba dowiedzieć się, czy będzie kompatybilna z posiadaną koparką. Producent na pewno udzieli informacji pod jaki model koparki dana łyżka została wyprodukowana, co wyeliminuje ryzyko błędnego dopasowania. Łyżka do koparki produkcji ZMG przystosowane są pod konkretny model maszyny, dlatego korzystając z oferty jednego z największych producentów osprzętu budowlanego do maszyn przy zakupie trzeba określić dokładnie model koparki.

Więcej informacji o doborze łyżki do koparki znajdziesz tutaj.

Komentarze są wyłączone.