Osoby, które na co dzień żyją w bloku mieszkalnym balkon może być czymś wyjątkowym. Dla niektórych może być czymś w rodzaju namiastki tarasu, a w niektórych przypadkach nawet ogrodu. Kilka prostych zmian może całkowicie zmienić jego funkcje i sprawić, że stanie się kolejnym pomieszczeniem, przedłużeniem innego, już istniejącego pokoju, albo nawet domową oranżerią z roślinami, które będą kwitnąć przez cały rok. Jednak przed wprowadzaniem wszelkich zmian, lepiej się najpierw upewnić, czy jest ona… zgodna z prawem.
Zabudowany balkon ma wiele zalet. Po pierwsze – pozwala zyskać dodatkową przestrzeń w mieszkaniu. Po zabudowaniu można na taki balkon wstawić kanapę i inne meble i tym samym wydłużyć salon. Można zamiast tego utworzyć w nim gabinet z interesująca panoramą albo (po drugie) ogrzewaną oranżerię z roślinami, które będą pięknie i zielone przez cały rok. Zabudowany balkon to również doskonałe miejsce, w którym można przechowywać różnego rodzaju sprzęty. Nada się także idealnie na suszarnię. Po trzecie – zabudowany balkon odgradza od wszelkich hałasów i nie pozwala zanieczyszczeniom w powietrzu dostać się do mieszkania. Po czwarte – dzięki zabudowie można również korzystać z balkonu przez cały rok – nawet wtedy gdy pada deszcz bądź śnieg i panują wyjątkowo niskie temperatury.
Zabudowa balkonu to ingerencja w wygląd oraz kształt budynku. Czy na takie zmiany pozwala prawo budowlane? Otóż – jak najbardziej można zdecydować się na zabudowę balkonu, ale wymaga ona uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Zanim rozpoczniesz pracę musisz najpierw przygotować odpowiedni plan zabudowy oraz zgłosić chęć wykonania jej do organu architektury i planowania przestrzennego w gminie, w której mieszkasz. Do pisma należy dołączyć dokumenty, które potwierdzają, że jesteś właścicielem danego lokalu. Wymagana jest także pisemna zgoda spółdzielni mieszkaniowej bądź wspólnoty.
Czy zabudowa bez zgody jest możliwa? Jak najbardziej, ale tylko w przypadku lekkich konstrukcji na balkonie wolnostojącego domu. Żadnych pozwoleń nie wymaga również montaż markizy, wiaty, garaże czy oranżerie, ogrody zimowe i zabudowy tarasów do 35 metrów kwadratowych. Więcej o zabudowie tarasów, werand i balkonów możesz dowiedzieć się na https://www.foga.pl/zabudowa-tarasow.