Zwora elektromagnetyczna i elektrozaczep to urządzenia, które wykorzystuje się w różnorakich systemach kontroli dostępu. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie chronionych stref przed osobami niepożądanymi. Zwory elektromagnetyczne i rewersyjne elektrozaczepy są więc szeroko wykorzystywane w budynkach użyteczności publicznej, szpitalach czy laboratoriach, gdzie zabezpieczenie przed intruzami jest szczególnie ważne.
Zwora elektromagnetyczna do drzwi to rodzaj zamka o szczególnej budowie, który zabezpiecza sferę chronioną przed osobami niepożądanymi lub nieuprawnionymi. Są montowane na drzwiach wykonanych z różnego rodzaju materiałów, a dzięki temu, że nie posiadają mechanicznych części ruchomych są niezwykle trwałe, dzięki czemu mogą być użytkowane przez wiele lat. Zwora elektromagnetyczna działa tylko wtedy, gdy nastąpi zanik napięcia w konkretnym systemie kontroli. W praktyce oznacza to, że możemy wejść do pomieszczenia zabezpieczonego zworą elektromagnetyczną tylko przy pomocy specjalnej karty lub breloka, który po przyłożeniu przerywa dostęp prądu, zwalniając elektromagnesy.
Klasyczna zwora elektromagnetyczna składa się z elektromagnesu i metalowej płytki, odpowiednio montowanej na drzwiach. Dzięki minimalistycznej budowie i braku mechanicznych części, zwory elektromagnetyczne są chętnie montowane w miejscach, w których istnieje duże natężenie ruchu, np. na lotniskach czy szpitalach.
Równie chętnie wybieranym urządzeniem zabezpieczającym są elektrozaczepy, które najczęściej wykorzystywane są w systemach domofonowych. Działają one na tej samej zasadzie co zwory elektromagnetyczne, jednak główna różnica widoczna jest w budowie elektrozaczepy, która posiada mechaniczne części ruchome. Dzięki swojej budowie, elektrozaczepy są chętnie stosowane nie tylko w dużych firmach, ale z powodzeniem działają również w lokalach prywatnych, w których natężenie ruchu nie jest tak wysokie jak w lokalach publicznych.