Niezawodne złączki hydrauliczne. Jakie wybrać?

Zawór pneumatyczny
Gdzie wykorzystać zawory pneumatyczne?
16 lutego 2021
Zwory elektromagnetyczne a elektrozaczepy – co wybrać?
19 lutego 2021
Show all

Niezawodne złączki hydrauliczne. Jakie wybrać?

Wszędzie tam, gdzie są płyny, są wycieki – jest to nieuniknione. Wycieki oczywiście kosztują przestoje i naprawy przemysłowych systemów czyszczących. Pytasz więc, jaka jest najlepsza ochrona przed wyciekami?

Większość wycieków ma miejsce, gdy jeden element instalacji wodociągowej łączy się z innym. Rura do zaworu, złączki, przyłącza do pomp i filtrów oraz przyłącza do armatury zbiornika. Poza połączeniami, które są łączone metalurgicznie lub adhezyjnie za pomocą technik takich jak spawanie lub lutowanie twarde w przypadku metali lub kleje w przypadku materiałów polimerowych, ciecze są utrzymywane po prostu przez dwie powierzchnie zaklinowane względem siebie. Użyjmy złączek gwintowanych jako przykładu początkowego.

Łączniki gwintowane dobrze sprawdzają się w przypadku materiałów, które są nieco plastyczne, takich jak żelazo, miedź, aluminium, mosiądz i polimery. W miarę dokręcania łączników metal lub polimer odkształca się, wypełniając wszystkie szczeliny, tworząc szczelne połączenie. Jednak połączenie gwintowane w przypadku twardszych materiałów, takich jak stal nierdzewna, jest bardzo trudne do usunięcia wycieków. Problem polega na tym, że ponieważ materiał nie odkształca się łatwo, prawie zawsze wokół nasady nici znajduje się mały otwór. W wielu przypadkach próba zatrzymania wycieku poprzez dalsze dokręcenie współpracujących elementów może spowodować większy wyciek, ponieważ korzenie gwintu oddzielają się dalej, gdy metal jest odkształcany na całej długości. Taśma teflonowa i „dodatki” do rur są pomocne, ale rzadko zapewniają niezawodne i trwałe rozwiązanie. Materiały te mogą również być źródłem zanieczyszczenia.

Alternatywy dla łączników gwintowanych obejmują różnorodne złączki zaciskowe, w tym te z kołnierzem, który jest ściskany na obwodzie rury męskiej, gdy jest osadzany w dopasowanej części żeńskiej.

Złączki zaciskowe Norgren – wybierz dobrze

Złączki zaciskowe Norgren można stosować do różnych materiałów, od tworzyw sztucznych i gumy po najtwardsze metale. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią oprawę do aplikacji. W przypadku bardziej miękkich materiałów złączka może zawierać wkładkę podtrzymującą wewnętrzną średnicę rury, zapewniając w ten sposób dobre uszczelnienie jej zewnętrznej średnicy. Inne specjalne adaptacje są powszechne w celu dostosowania do szerokiej gamy zastosowań złączek zaciskowych Norgren. Znajdziesz je w sprzedaży u dystrybutora gpautomatic.pl.

Komentarze są wyłączone.