W co się zaopatrzyć – boksy czy stanowiska kasowe?

konstrukcja stalowa
Profile aluminiowe w budownictwie mieszkaniowym – zabudowa tarasów i balkonów
15 kwietnia 2021
Mieszarki turbinowe i oczyszczarki wirnikowe – modernizacja
26 kwietnia 2021
Show all

W co się zaopatrzyć – boksy czy stanowiska kasowe?

boksy kasowe

Linia kas jest czymś, czego w żadnym sklepie, pod żadnym pozorem, zabraknąć nie może. Organizacja ergonomicznego i funkcjonalnego stanowiska kasowego wcale nie należy do zadań prostych, jak mogłoby się zdawać. Co uwzględnić i jakie parametry powinna spełniać linia kas, żeby klienci wychodzili zadowoleni a kasjerzy nie kipieli od frustracji?

Rodzaje boksów kasowych

Można wydzielić dwa typy stanowisk kasowych: bez taśmy przesuwnej i z nią. Do ich najważniejszych zadań należy wsparcie kasjera w sprawnej obsłudze klienta oraz zapewnienie kasjerowi komfortu w pracy. Boksy kasowe mają jednak różnego rodzaju dodatkowe parametry, które należy wziąć pod uwagę w trakcie planowania strefy kasowania towarów, wśród nich są: materiał wykonania, wielkość komory towarowej (te mogą być pojedyncze lub podwójne z separatorem), przestrzeń jaką kasjer będzie miał wewnątrz boksu, sposób uruchamiania przesuwu taśmowego (pedał nożny lub fotokomórka), znajdujące się wewnątrz stanowiska półki, które ułatwią organizację pracy i wykonywanie obowiązków służbowych, a także łatwość podłączenia linii kas do systemu urządzeń informatycznych. Można również zwrócić uwagę na to, jakie producenci oferują dodatkowe rozwiązania czyli bramki przykasowe, nadstawki kasjerskie a także przekładki, które znajdą się na taśmie przesuwnej kiedy klienci będą chcieli rozgraniczyć swoje zakupy.

Wybór boksów i stanowisk kasowych

Wśród najczęściej wymienianych przez producentów systemów kasowych błędów popełnianych przez osoby prowadzące sklepy jest:
niedopasowanie rozmiaru stanowiska kasowego do powierzchni sklepowej, w efekcie czego linia kas przeważnie zajmuje zbyt dużo miejsca i jest mało funkcjonalna,
niedopasowanie rozmiaru boksów kasowych do wielkości oferowanych towarów, w wyniku czego te nie mieszczą się na przesuwnej taśmie lub dwóch klientów w kolejce nie może jednocześnie położyć na niej swoich produktów,
niedopasowanie odległości pomiędzy urządzeniami niezbędnymi w pracy kasjera przez co jego miejsce pracy jest zbyt ergonomiczne a w efekcie obsługa klienta jest zdecydowanie wolniejsza (za czym idzie jego mniejsze zadowolenie i satysfakcja, które mogą zaważyć na tym czy robiący zakupy wróci do sklepu)
W takiej sytuacji dobrze jest zastanowić się jakie potrzeby ma określona przestrzeń sklepowa i czy lepszym rozwiązaniem będzie w jej przypadku boks kasowy (jest to świetne rozwiązanie w przypadku dużych marketów, ponieważ zapewnia pracującemu kasjerowi przestrzeń) czy jednak stoisko kasowe (w sklepikach osiedlowych lub niewielkich marketów, które nie wymagają długiej linii kas).

Boksy i stanowiska kasowe – cena

Ceny stanowisk znajdujących się w strefie kasowania produktów wahają się od 2000 do nawet pięciokrotności tej wartości i więcej. Wszystko zależy od doboru materiałów i dodatkowych komponentów zainstalowanych do stanowiska kasowego. Jedno jest pewne – oszczędność na zakupie pierwszych boksów czy stanowisk kasowych nie zawsze faktycznie nią jest. Właściciele sklepów bardzo szybko decydują się na wymianę najtańszych kas (robionych przeważnie z płyty wiórowej) na takie, które mają większą wytrzymałość i w efekcie dłużej stanowią wyposażenie sklepowe.

 

Z bogatą ofertą boksów i stanowisk kasowych zapoznasz się na stronie: http://www.tarpom.com.pl/boksy_i_stanowiska_kasowe.

Komentarze są wyłączone.