Mieszarki turbinowe i oczyszczarki wirnikowe – modernizacja

boksy kasowe
W co się zaopatrzyć – boksy czy stanowiska kasowe?
23 kwietnia 2021
Szlifierka kątowa – kiedy i do czego jest wykorzystywana?
27 kwietnia 2021
Show all

Mieszarki turbinowe i oczyszczarki wirnikowe – modernizacja

Urządzenia takie jak mieszarki turbinowe czy też oczyszczarki wirnikowe charakteryzuje wysoka odporność na eksploatację nie jest to jednak równoznaczne z brakiem konieczności ich konserwacji, serwisowania lub modernizacji.

Mieszarki turbinowe

To maszyny odpowiedzialne za dokładne mieszanie materiałów drobnoziarnistych, których maksymalna masa może wynieść aż do 200 kilogramów. W zależności od rodzaju, wykorzystywanej w danym przedsiębiorstwie, mieszarki zależna jest jej żywotność – do najefektywniejszych zaliczane są, mimo większych kosztów utrzymania w porównaniu do mieszarek krążnikowych i pobocznicowych, mieszarki turbinowe. Do innych jej zalet należą:

 • zwarta budowa, czyli:
  • łatwo wymienialne, o niewielkich rozmiarach części technologicznego użycia,
  • łożyskowanie wszystkich ruchomych części, poza przestrzenią mieszania,
 • zastosowanie napędów wysokiej jakości,
  • przyjazna obsługa, a w tym:
  • dobry dostęp do wnętrza,
  • automatyczne, elektroniczne sterowanie.

Oczyszczarki wirnikowe

To urządzenia odpowiadające za oczyszczanie powierzchni poddawanych obróbce materiałów (aby pozbyć się rdzy, resztek lakieru i innych powłok malarskich), ujednolicanie powierzchni (w tym usunięcie śladów po przeprowadzanych wcześniej obróbkach) oraz rozwinięcie powierzchni (określające proces nadawania materiałowi odpowiedniej chropowatości w ramach przygotowania go pod obróbki).
Do podstawowych zespołów oczyszczarek wirnikowych zalicza się wirniki rzutowe, które odpowiadają za wyrzucenie śrutu lub innego ścierniwa z dużą energią na poddawaną obróbce powierzchnię. Właściwe usytuowanie wirników oraz sposób przemieszczania przedmiotów wewnątrz komory gwarantują równomierne oczyszczenie powierzchni w trakcie jednego cyklu czy też przejazdu materiału przez oczyszczarkę.

Konserwacja i serwis

Zarówno mieszarki jak i oczyszczarki wirnikowe są maszynami wykorzystywanymi przy obróbce materiałów wymagających i narażających je na szybkie uszkodzenie – z tego wynika dbałość o szczegóły ich producentów jednak ta nie jest wystarczająca dla zapewnienia maszynie długiej żywotności. Pracując z wykorzystaniem urządzeń tego typu warto zapoznać się z ofertą Metaltech Serwis, który jest bezkonkurencyjnym specjalistą w zakresie modernizacji, konserwacji i serwisowaniu maszyn wykorzystywanych w odlewniach i zakładach metalurgicznych.

Komentarze są wyłączone.