Gdzie wykorzystać zawory pneumatyczne?

garaże
Cechy garażu tynkowanego
10 lutego 2021
Niezawodne złączki hydrauliczne. Jakie wybrać?
16 lutego 2021
Show all

Gdzie wykorzystać zawory pneumatyczne?

Zawór pneumatyczny

Zawory to bardzo popularne elementy, które znajdziemy w praktycznie każdej instalacji. W zależności od potrzeb, środowiska pracy i medium, które będzie w niej przepływać, możemy dobrać różne rozwiązania i rodzaje zaworów. Do jednych z najczęściej wykorzystywanych są zawory pneumatyczne. Zobacz, gdzie warto je wykorzystać i do czego służą.

Do czego służą zawory pneumatyczne?

Zawory pneumatyczne służą przede wszystkim do kontrolowania i sterowania przepływu medium wewnątrz instalacji. Najczęściej jest nim sprężone powietrze. Ten rodzaj zaworów możemy podzielić na: sterujące kierunkiem przepływu, natężenia oraz ciśnienia. Do najpopularniejszych należą tzw. rozdzielacze, które sterują kierunkiem przepływu. Za pomocą ruchomego suwaka, grzybka lub płytki rozdzielającej, zawór kieruje powietrze na określone drogi przepływu. Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów zaworów, uzależnionych od liczby dróg do których doprowadzane jest medium. Zawory pneumatyczne mogą posiadać od dwóch do pięciu dróg. Można nimi sterować za pomocą powietrza, poprzez wykorzystanie cewki elektromagnetycznej, mechanicznie lub przy użyciu dwóch różnych, wcześniej wspomnianych metod. W miejscach w których nie można wykorzystać sterowania prądem, stosowana jest technika sterowania pneumatycznego. Jest to bardzo prosta i niezawodna metoda, która szybko odcina lub zmienia przepływ danego medium.

Zastosowanie

 

Zawory pneumatyczne, bardzo dobrze sprawdzą w się w miejscach, gdzie mamy do czynienia z trudnymi warunkami pracy. Umożliwiają przepływ medium o dużym natężeniu, przy wysokich temperaturach, pozwalają na pracę z czynnikami lepkimi i zanieczyszczonymi. Bezpiecznie można je również wykorzystywać w miejscach, które mogą być zagrożone wybuchem za sprawą zaworu pilotowego, który jest umieszczony poza obszarem. Zawory pneumatyczne sprawdzą się w niemal każdej dziedzinie. Możemy je wykorzystać do systemów chłodzenia i ogrzewania, w urządzeniach do produkcji tekstyliów, do prania i czyszczenia przemysłowego i wielu innych.

Szukasz odpowiednich rozwiązań do swoich instalacji? Sprawdź ofertę zaworów pneumatycznych w sklepie Te-Ha-Bud: http://www.zawory.com.pl/zawory-pneumatyczne,z,30.html

Komentarze są wyłączone.