Bezpieczeństwo użytkowania maszyn jest niezwykle istotne. Wynika to przede wszystkim ze środowiska pracy w jakim są wykorzystywane, ale też z ich gabarytów. Małe naprawy, a czasami większe awarie są nieuniknione. Jak zatem serwisować maszyny budowlane i dlaczego to tak ważne?
Sukcesywna wymiana wyeksploatowanych części pozwala niejednokrotnie na uniknięcie dużej awarii. Ta mogłaby przełożyć się na opóźnia w pracy, tym samym na straty finansowe. Nieprawidłowo działająca maszyna to również niebezpieczeństwo dla zarówno osoby obsługującej ją, jak i pracowników budowlanych znajdujących się w pobliżu.
Najczęściej w maszynach budowlanych uszkodzeniom ulegają elementy związane z układem hydraulicznym. Często zdarzają się również problemy z napędem. Układ hydrauliczny ma silnego wroga, którego nie sposób uniknąć na budowie. Są nim wszelkie zanieczyszczenia.
Najlepiej zdecydować się na oryginalne części wiodących producentów np. deutz. Części zamienne mogą nie być dobrym wyborem. Zakup zamienników może okazać się nietrafioną inwestycją. Zaoszczędzone początkowo pieniądze wkrótce z nadwyżką możemy wydać na ponowny zakup części, którą przecież niedawno wymieniliśmy. Cały proces wymiany elementu po raz kolejny to strata cennego, w którym maszyna mogłaby pracować, gdybyśmy zakupili oryginalne części.
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Wcześnie wykryta drobna usterka, nie przerodzi się w poważną awarię w najmniej korzystnym momencie, kiedy gonią nas terminy, a budowa w powijakach. Każdy operator maszyny budowlanej przed rozpoczęciem pracy powinien dokonać szybkiego przeglądu najważniejszych elementów, to znaczy sprawdzić, czy nie ma uszkodzeń mechanicznych, które powstały podczas poprzedniego dnia pracy, czy nie ma wycieków, ale też wsłuchać się w pracę urządzenia przed przystąpieniem do działania. Prawidłowo przeprowadzona inspekcja każdego dnia może wykryć problemy. Powinna być nie tylko konieczną dzienna rutyną, ale działaniem mogącym zapewnić bezpieczeństwo korzystania z maszyny.