Bezpieczne meble w pokoju małego dziecka

mieszkanie-od-dewelopera
Mieszkania deweloperskie – zalety zakupu
5 listopada 2018
Nadstawki paletowe – czyli jak prawidłowo zabezpieczyć towar w transporcie
3 grudnia 2018
Show all

Bezpieczne meble w pokoju małego dziecka

pokój dziecka

Nie jest łatwo zadbać o wszystkie detale w wyposażeniu pokoju dziecka, tak aby przygotowane środowisko było w pełni bezpieczne. Jednak wprowadzając wszelkie możliwe rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo dziecka da psychiczny spokój rodzicom i zagwarantuje maluszkowi bardzo dobre warunki do jego rozwoju, tak aby czuło się bezpiecznie i nie było narażone na jakiekolwiek niebezpieczeństwa, a tych o dziwo może być w nieprzygotowanym pokoju całkiem dużo. 

Wybór odpowiednich mebli

bezpieczny pokój dzieckaPierwszym potencjalnym zagrożeniem dla małego dziecka jest dobór nieodpowiednich mebli dziecięcych. Dzieci zachowują się inaczej niż dorośli, a to oznacza, że standardowe rozwiązania z jakich korzystają dorośli czy młodzież nie będzie pasować do potrzeb dziecka. Dla przykładu wszelkie krawędzie mebli będą potencjalnie niebezpieczne. Jeśli to możliwe, powinno się wybierać meble z zaokrąglonymi kantami i krawędziami. Z mebli nie powinno nić odpadać, szuflady muszą być zabezpieczone przed wypadnięciem. Każdy element powinien być tak zmontowany, aby dziecko nie mogło zrobić sobie nim krzywdy. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzieci lubią intensywnie eksplorować otoczenie i jeżeli byłoby w stanie wyjąć np. szufladę, lub niezabezpieczoną półkę może to stanowić potencjalne niebezpieczeństwo. Dlatego mebel w dziecięcym pokoju musi być odporny na wszelkie próby nieodpowiedniego użycia przez nieświadome jeszcze dziecko.

Zabezpieczenie dużych mebli

Jeśli w pokoju pojawiają się większe meble jak np szafa, czy dziecięcy regał, które stoją pod ścianą, muszą być także odpowiednio zabezpieczone. Dużej szafy na ubrania dziecko raczej nie przewróci, ale wspinając się na stojący regał możliwe jest jego przechylenie i przewrócenie. Aby takich zdarzeń uniknąć będzie trzeba przymocować regał do ściany za pomocą kołków. Dobrze byłoby aby meble były do tego przystosowane. Nawet jeśli nie są, możliwe jest zakupienie specjalnych uchwytów, którymi będzie można przytwierdzić regał lub szafę do ściany, wówczas nie będzie szans, aby ciężki mebel przewrócił się na dziecko.

Porządek i czystość

Pokój dziecka musi być uporządkowany. Jeśli będzie zagracony, na podłodze będą leżały twarde przedmioty dziecko może zrobić sobie krzywdę np. podczas nauki chodzenia. Warto zadbać o to, aby podłoga była czysta i wolna od wszelkich przeszkód. Ciągłe utrzymywanie pokoju dziecięcego w czystości pozwoli na zachowanie lepszych warunków do rozwoju, nauki i zabawy.

Zobacz jeszcze to: https://www.homebook.pl/artykuly/2396/abc-bezpieczenstwa-w-pokoju-malucha

Komentarze są wyłączone.