Zalety i wady zaworów kulowych

Hale stalowe – co warto wiedzieć na ich temat?
18 czerwca 2021
klamka zewnętrzna do drzwi
Jak wybrać drzwi zewnętrzne?
1 lipca 2021
Show all

Zalety i wady zaworów kulowych

zawór

Zawory kulowe wykorzystywane są przede wszystkim w celu zamknięcia i otwarcia dostępu do przepływu wody czy innego medium. Bardzo istotną cechą jest szczelność oraz trwałość zaworów. W zależności od rodzaju, możemy je zastosować w różnych instalacjach.

Czym są zawory kulowe?

Zawory kulowe charakteryzują się prostą budową. Wyposażone są w gniazda z kulą, która jest sterowana przy użyciu zewnętrznego uchwytu. Uchwytem steruje użytkownik, otwierając lub zamykając przepływ medium. Standardowo przyjmuje się, że zawory kulowe wodne mają kolor czerwony, natomiast gazowe żółty. Zawory w tym zawory kulowe kołnierzowe są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się w każdym miejscu.

Zawory kulowe plusy i minusy

Do największych wad zaworów kulowych możemy zaliczyć fakt, że mogą się one nie sprawdzić się w okresie zimowym. Jeżeli są narażone na działania niskich temperatur, woda w środku może zamarznąć i uszkodzić wnętrze zaworu. Nieszczelności związane z uszczerbkiem kuli lub wnętrza będą wymagać wymiany zawory na nowy. Zawory kulowe kołnierzowe i inne rodzaje posiadają jednak wiele zalet. Są szczelne i trwałe, a jeżeli są prawidłowo użytkowane to wytrzymają kilkanaście lat bez konieczności wymiany. Ważnym aspektem jest również ich uniwersalność oraz szerokie spektrum zastosowań. Zawory kulowe są małe i proste w użytkowaniu. Szeroki wybór zaworów kulowych kołnierzowych i innych rodzajów znajdziesz w ofercie firmy Te-Ha-Bud: https://www.zawory.com.pl .

Komentarze są wyłączone.