Winda schodowa a tradycyjna winda dla niepełnosprawnych – różnice

Narzędzia
W jakie narzędzia warto wyposażyć swój warsztat?
9 stycznia 2019
rusztowanie
Namioty budowlane i spawalnicze
21 stycznia 2019
Show all

Winda schodowa a tradycyjna winda dla niepełnosprawnych – różnice

Rozwój technologii pozwolił niepełnosprawnym ruchowo osobom cieszyć się pełnią życia. Stworzono wiele rozwiązań, które mają pozwolić osobom niepełnosprawnym na swobodne pokonywanie wszelkiego rodzaju barier architektonicznych bez pomocy innych osób. Wśród takich urządzeń są windy dla niepełnosprawnych. W tym artykule zostaną omówione różnice pomiędzy windami schodowymi a tradycyjnymi windami dla niepełnosprawnych.

Winda schodowa

Czym jest winda schodowa?

Winda schodowa ma służyć pokonywaniu samodzielnemu przez osobę niepełnosprawną ruchowo barier architektonicznych. Nazywana jest również krzesełkiem schodowym, ponieważ krzesełko sunie po torze zamontowanym przy schodach, ściśle do schodów, balustrady czy ściany. Mają pomóc niepełnosprawnemu dostać się do wyższych partii budynku.

Gdzie montuje się windy schodowe?

Windy schodowe zazwyczaj są montowane w domach prywatnych, jednak dedykowane są również do domów spokojnej starości, emeryta i innych placówek opiekuńczych. Urządzenia te montuje się i wewnątrz i na zewnątrz wszelkiego typu budynków, wszędzie tam gdzie są potrzebne.

Jakie windy schodowe można kupić?

Możemy kupić wiele typów wind schodowych. Powinniśmy dobrać je do architektury budynku. Kupimy windy, które poruszają się po:

  • torze krzywoliniowym,
  • torze prostym,
  • tor ze prostym na zewnątrz.

Tradycyjna winda dla niepełnosprawnych

Czym, jest tradycyjna winda schodowa?

Tradycyjna winda dla niepełnosprawnych to urządzenie podnoszące kabinę na różne wysokości. Istnieje kilka różnych wind oraz technologii w nich zastosowanych, małe windy mają podnośniki pneumatyczne, duże dźwigowe.

Gdzie montujemy windy dla niepełnosprawnych?

Windy dla niepełnosprawnych montowane są wszędzie, gdzie niepełnosprawni będą z nich korzystać, aby dostać się na różne poziomy budynku.

Jakie windy dla niepełnosprawnych możemy kupić?

Producenci tworzą:

  • proste windy do 1 metra, które przykładowo mogą być montowane przy schodach zewnętrznych,
  • windy do 3 metrów pomagające dostać się na piętro
  • windy do 15 metrów poruszające się między kilkoma piętrami budynku.

Różnice pomiędzy windami

Winda schodowa jest montowana przy lub na schodach winda tradycyjna, może być zamontowana w innym miejscu, które pozwala na zamontowanie tam szybu windy. W windzie schodowej niepełnosprawny porusza się po torze na krześle, aby wsiąść na krzesło, musi uprzednio opuścić wózek inwalidzki, a przypadku windy schodowej niepełnosprawny wjeżdża do kabiny na wózku i nie musi z niego zsiadać. Do montażu tradycyjnej indy potrzeba jednak sporo miejsca, ale może ona pozwalać na poruszanie się nawet między 5 poziomami, winda schodowa przeważnie jednym.

Jeżeli interesują was windy schodowe zapoznajcie się z Lifts4U https://lifts4u.pl/krzesla/

Komentarze są wyłączone.