Rola czerpni ściennej w wentylacji pomieszczeń

Garderoba z małej przestrzeni
1 sierpnia 2022
Zastosowanie śrub trapezowych
5 sierpnia 2022
Show all

Rola czerpni ściennej w wentylacji pomieszczeń

Czerpnia powietrza jest jednym z elementów konstrukcyjnych różnego rodzaju instalacji wentylacyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie ujścia wentylacji przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami.

Czym jest czerpnia ścienna?

Czerpnia ścienna nazywana bywa również kratką wentylacyjną zamykaną i stanowi element konstrukcyjny wentylacji nawiewnej, który może być instalowany na zewnątrz bądź też wewnątrz budynku. Warto pamiętać o tym, że czerpnia ścienna montowana bywa nie tylko w obiektach mieszkalnych, ale również biurowcach, halach przemysłowych oraz obiektach handlowych. Można stosować ją wszędzie tam, gdzie występuje system wentylacji powietrza.

Gdzie montuje się czerpnie ścienne?

Czerpnia ścienna zazwyczaj instalowana jest zewnątrz budynku, służy bowiem do czerpania czystego powietrza, które kanałami wentylacyjnymi rozprowadzane jest wewnątrz budynku. Zdarza się jednak, że w przypadku niektórych budynków instalacja wentylacyjna czerpie powietrze z innych pomieszczeń – w takim przypadku czerpnia ścienna montowana jest wewnątrz obiektu.

Zaletą czerpni jest jej uniwersalny charakter, dzięki czemu można dopasować ją do potrzeb danego miejsca. Dostępne na rynku czerpnie różnią się między sobą rozmiarami, kształtem oraz materiałem wykonania – dzięki temu doskonale spełniają swoją rolę, niezależnie od tego, w jaki sposób działa dany system wentylacji. Więcej na ten temat https://www.thermo.com.pl/instalacje/zakonczenia-wentylacyjne-i-przepustnice/czerpnia-scienna-typ-a-csa/

Rola czerpni w systemie wentylacji

Pomimo tego że głównym zadaniem czerpni ściennej jest nabieranie świeżego powietrza do systemu wentylacji, to jednak pełni ona również inną, bardzo istotną rolę. Jej specyficzny kształt zatrzymuje bowiem różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak owady, drapieżniki, liście czy opady i nie dopuszcza do tego, by dostały się one do wnętrza instalacji. Warto pamiętać o tym, że czerpnia musi być zamontowana co najmniej 2 metry nad poziomem gruntu.

Komentarze są wyłączone.