Kształtki – wszystko co musisz o nich wiedzieć!

Zawiasy do furtki – czym się kierować przy wyborze?
30 września 2022
Butle z propanem – co musisz o nich wiedzieć?
26 października 2022
Show all

Kształtki – wszystko co musisz o nich wiedzieć!

kształtki pe

Podstawowym elementem każdej sieci wodno kanałowej oprócz rur i armatury są oczywiście kształtki hydrauliczne. Kształtki pozwalają na łączenie elementów instalacji oraz zmianę kierunku przepływu wody lub ścieków w sieci wodociągowej czy kanalizacyjnej. Kształtki w zależności od rodzaju znajdują też inne zastosowania. Wykorzystuje się je również do przesyłania gazu.

Rodzaje kształtek

Kształtki występują w różnych rodzajów z uwagi na wiele możliwości kształtu, materiału, z którego są wykonane oraz co najważniejsze – zastosowania.

  • Kształtki PE doczołowe – kształtki produkowane są metodą centralnego wtrysku, co przekłada się na długi czas eksploatacji, główne zastosowania znajdują w instalacjach wodociągowych i gazowych, instalacjach przemysłowych oraz odprowadzaniu ścieków. Występują w zakresie średnic od 20 mm do 500 mm.
  • Kształtki elektrooporowe – kształtki elektrooporowe są produkowane z zatopionym w tworzywie drutem oporowym, optymalizuje to właściwości układania instalacji, jak i również późniejszego jego używania. Znajdują swoje zastosowanie gazownictwie, wodociągach, odprowadzaniu ścieków oraz w instalacjach przemysłowych.
  • Kształtki PE polifuzja – kształtki polifuzyjne są głównie używane w instalacjach sanitarnych i coraz częściej w instalacjach przemysłowych. Charakteryzuje je wysoka jakość oraz solidność wykonania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kształtek?

Kształtki muszą być wytrzymałe z uwagi na pracę, jaką wykonują. Należy dobrać kształtki, które spełniają wymagania warunków branży, w której będą miały być wykorzystane. Warto zwrócić uwagę również na certyfikaty, takie jak FM Global, czyli certyfikat, który pozwala wykorzystywać kształtki oraz rury w instalacjach przeciwpożarowych. Kształtki z certyfikatem FM pomagają uniknąć strat materialnych. Szczególną uwagę warto zwrócić również na producenta kształtek. Warto skupić się wyłącznie na producentach, które spełniają wymagania klientów. Więcej informacji na temat kształtek można znaleźć na stronie https://www.agru-frank.pl/produkty/

Komentarze są wyłączone.