Kto powinien wykonywać usługi porządkowe w mieście?

Budowa domu dla niepełnosprawnych – jakie udogodnienia?
30 listopada 2017
koparka
Koparka niezbędna maszyna na placu budowy
14 grudnia 2017
Show all

Kto powinien wykonywać usługi porządkowe w mieście?

sprzatanie ulicy

Nikt z nas nie chce mieszkać w brudnym miejscu, gdzie śmieci walają się po ulicach, a rzeki są zanieczyszczone. Tak dużo się o tym teraz mówi, jednak mało co się zmienia. Kto zatem powinien sprzątać chodnik i co to jest zamiatarka uliczna?

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Sejm ustalił ustawę dotyczącą utrzymania czystości oraz porządku w gminach, która zobowiązuje właścicieli budynków do sprzątania miejsc wzdłuż posiadłości. Między innymi powinno oni uprzątnąć błoto, lód oraz śnieg, a także inne zanieczyszczenia, które znajdują się wzdłuż nieruchomości. Jest jednak pewien wyjątek – nie musi on sprzątać miejsca, w którym jest płatny postój lub możliwość parkowania pojazdów.

Warto podkreślić, że nie ma tutaj podziału na to czy działka jest zabudowana, czy nie, a także czy ma charakter mieszkalny – w każdym z tych wypadków obarczony sprzątaniem jest właściciel.

Niewypełnienie obowiązku

W przypadku niewypełnienia obowiązku na właściciela może zostać nałożona kara grzywny. Oprócz tego, organ taki jak wójt czy prezydent miasta może wydać nakaz na wykonanie tychże obowiązków, czyli usunięcia z chodnika lodu, śniegu czy błota.

Jeśli ktoś dozna wszelkiego rodzaju potłuczeń czy złamań z powodu nieuprzątniętego chodnika, osoba poszkodowana może zażądać zwrotu kosztów leczenia, zadośćuczynienia bądź renty w razie utraty zdrowia.

Zamiatarka uliczna

Zamiatarka uliczna to komunalny samochód, który przeznaczony jest do oczyszczania dróg, ulic, chodników oraz pasów startowych. Jest to jedno z podstawowych urządzeń do dbania o porządek miasta czy też gminy. Urządzenia do sprzątania ulic powinny być przede wszystkim uważnie dobrane i dopasowane do warunków pracy, w których będą wykorzystywane.

Należy szczególnie podkreślić, że zamiatarki uliczne to nie tylko samochody ciężarowe, ale są to także elementy, które można przyłączyć między innymi do ciągników rolniczych, a nawet do wózków widłowych.

zamiatarka uliczna

Ekologiczna zamiatarka uliczna wyposażona jest w system, który ma zapobiegać zapyleniu podczas prac sprzątających w mieście. Oprócz tego, zaopatrzona jest także w

Jak widać, właściciele nieruchomości muszą dbać o chodniki do nich należące. W przypadku niewypełnienia tych obowiązków może zostać nałożona na nich kara grzywny. Czekają na nich także gorsze konsekwencje w przypadku utraty zdrowia przez przechodnia. Zamiatarka uliczna wykorzystywana jest do sprzątania przez urzędy gminy czy miasta.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *