Zasady działania elektrozaworów

Projektowanie więźb dachowych
Parę słów o więźbach dachowych
8 kwietnia 2021
montaż drzwi harmonijkowych
Montaż drzwi harmonijkowych? Nic prostszego!
12 kwietnia 2021
Show all

Zasady działania elektrozaworów

Zawory

Zawory elektromagnetyczne to bardzo popularne elementy instalacji. Możesz je stosować w przemyśle, instalacjach domowych i wszędzie tam, gdzie chcemy zautomatyzować proces kontroli przepływu medium.

Jak działa zawór elektromagnetyczny?

Elektrozawór działa wykorzystując pole elektromagnetyczne. Wytwarzany sygnał elektryczny przekazywany jest do cewki. Następnie dochodzi do zwierciadła, co wpływa na zmianę otworu z zamkniętego na otwarty i odwrotnie. Ważny jest fakt, że elektrozawór pozwala na przepływ medium w jednym kierunku. Może przepływać jednostronnie, nie może się cofać.

Podział elektrozaworów

Zawory elektromagnetyczne możemy podzielić na te, które działają bezpośrednio. Wówczas ruchomy rdzeń działa bezpośrednio. Zawór otwiera się i zamyka w zależności od tego czy elektromagnes ma dostęp do zasilania, czy też nie. Dopuszczalne ciśnienie i przepływ medium w zaworze uzależnione jest od średnicy i mocy cewki. Nie ma znaczenia ciśnienie przepływającej substancji czy natężenie jej przepływu. Nie wymagają osiągnięcia minimalnego ciśnienia, niezbędnego do zmiany pozycji zaworu. Zawory bezpośredniego działania mogą być więc stosowane do układów, które nie posiadają odpowiedniego ciśnienia początkowego lub układów podciśnieniowych. Drugim rodzajem są zawory elektromagnetyczne serwowspomagane. Umożliwia on duży przepływ substancji w instalacji przy wysokim ciśnieniu. W tym przypadku moc elektromagnesu nie jest istotna – tak jak to ma miejsce w zaworach sterowanych bezpośrednio. Tłok zamyka lub otwiera przepływ dzięki ciśnieniu, jakie osiąga dane medium. Tutaj, wymagane jest osiągnięcie minimalnego ciśnienia różnicowego. Tego typu zawory elektromagnetyczne występują również w wersji ze sterowaniem pilotem. Membrana jest wówczas połączona z tłokiem, dzięki czemu ciśnienie różnicowe nie musi występować.

Więcej na temat zaworów elektromagnetycznych znajdziesz na http://www.zawory.com.pl/zawory-elektromagnetyczne,z,29.html.

Komentarze są wyłączone.