Zabezpieczenia przeciwpożarowe – dlaczego są tak istotne?

Ogród zimowy
Popularne formy i kształty oranżerii
2 grudnia 2020
Mieszarka turbinowa – części do mieszarek i zastosowanie
10 grudnia 2020
Show all

Zabezpieczenia przeciwpożarowe – dlaczego są tak istotne?

Pożar to żywioł, który może pochłonąć wiele strat. W jego wyniku można stracić cały swój dorobek, a nawet narazić siebie na problemy ze zdrowiem a nawet utratę życia. Myśląc o zabezpieczeniach przeciwpożarowych wielu z nas ma jedynie przekonanie, że jest to zwyczajny wymóg prawny który należy przestrzegać.

Jednak w rzeczywistości wdrożone systemy ppoż są w stanie chronić nasze bezpieczeństwo niemal każdego dnia. Nie ma tutaj znaczenia to czy mieszkamy w bloku czy w domu wolnostojącym – systemy ppoż powinno się wdrażać wszędzie tam gdzie przebywają ludzie.

Istnieje szereg elementów dzięki którym możliwe jest nie tylko zabezpieczenie przed pożarem ale przede wszystkim zminimalizowanie jego ewentualnych skutków. O czym warto pamiętać wdrażając zabezpieczenia przeciwpożarowe? Kilka cennych wskazówek poniżej.

Czujniki i detektory to nie wszystko!

Każdy budynek powinien być wyposażony w system przeciwpożarowy, sprawdzają się tutaj idealnie czujniki dymu, gazu oraz detektory dymu. To one jako pierwsze będą w stanie zasygnalizować o tym, że pojawiło się zagrożenie. Jednak czujniki czy detektory to tylko jedne z elementów zabezpieczeń ppoż. Warto pomyśleć także o montażu przegrody przeciwpożarowej, ściany bądź o drzwiach przeciwogniowych. Zwłaszcza, że stanowią one możliwie najlepszą barierę przeciwpożarową. Jednak to nie wszystko co pozwoli nam zabezpieczyć się przed pożarem. Jednym z lepszych zabezpieczeń ppoż okazują się być wszelkiego rodzaju sygnalizatory ppoż (powszechnie stosowany sygnalizator zewnętrzny i wewnętrzny). Zamontowany w domu sygnalizator zewnętrzny może być niezawodnym urządzeniem wykorzystywanym w systemach przeciwpożarowych. Nie ma problemu z dostępnością tychże sygnalizatorów możemy je nabyć bezpośrednio u producenta (W2.com.pl –  strona producenta sygnalizatorów ppoż).

Chcąc zadbać o dodatkowe zabezpieczenia, warto zainwestować również w sprzęt gaśniczy. Nie chodzi tutaj o zakup gaśnic 1, czy 2 sztuki ale najlepiej by mogła znaleźć się chociażby na każdym piętrze budynku.

Podsumowanie

Zabezpieczenia przeciwpożarowe mają na celu zapobiegać powstawaniu i rozprzestrzenianiu się ognia, jednocześnie zapewnić niezbędne środki do tego by móc go zwalczyć oraz w miarę szybko umożliwić prowadzenie działań ratowniczych przez służby specjalne. Chcąc zapewnić pełną o ochronę ppoż warto zadbać o zabezpieczenia przeciw pożarnicze aktywne jak i pasywne zatem nie chodzi tylko doposażenie budynku w gaśnice i koce przeciwpożarowe ale także innego rodzaju przegrody przeciw pożarnicze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *