Popularne formy i kształty oranżerii

Garaż wolnostojący
Cechy dobrego garażu
23 listopada 2020
Zabezpieczenia przeciwpożarowe – dlaczego są tak istotne?
4 grudnia 2020
Show all

Popularne formy i kształty oranżerii

Ogród zimowy

Oranżeria to coraz bardziej popularny element budowy domu. Może pełnić funkcję pomieszczenia do relaksu lub do upraw roślin czy owoców.

Oranżeria – cechy

W zależności od przeznaczenia, oranżeria może być stworzona jako salon, jadalnia, pracownia czy ogród. Z definicji służy jako zamknięty ogród, w momencie gdy na zewnątrz jest zimno.

Przy tworzeniu oranżerii, warto zwrócić uwagę na jej umiejscowienie. Jeżeli chcemy, żeby panował w niej chłód, należy wybrać stronę północną. Strona południowa gwarantuje dostęp słońca przez cały dzień. Po stronie zachodniej promieni słonecznych możemy spodziewać się popołudniami, natomiast rano możemy spodziewać się ich na wschodzie.

Projekt oranżerii

Budując oranżerię jako obiekt wolnostojący, nie musimy martwić się o ograniczenia. Pomieszczenie możemy stworzyć na planie wielokąta lub kwadratu,a także w kształcie owalu lub okręgu. Formę oranżerii warto dopasować do wyglądu całego domu, żeby wyglądało to spójnie. Ogród stworzony na planie prostokąta, pasuje niemal do każdego projektu. Najlepiej prezentuje się gdy jest zbudowany wzdłuż długiego boku domu. Często pełni funkcję przedłużenia pokoju dziennego lub salonu. Oranżerie często stanowią oddzielny obiekt, wyglądem przypominając altanę. Taka forma sprawia, że obiekt jest bardzo dobrze oświetlony. Na rynku znajdziemy również wiele projektów dwuczęściowych oranżerii. Dwuspadowy dach uatrakcyjni projekt domu, wpływając również pozytywnie na sposób rozpraszania się światła.

Zanim zbudujemy oranżerię, oprócz konstrukcji i materiałów, musimy również przemyśleć wiele innych aspektów tj. ogrzewanie, oświetlenie, dodatkowa wentylacja oraz dobór roślin.

Jeżeli szukasz profesjonalnego doradztwa w zakresie oranżerii, sprawdź ofertę firmy Ogrody Zimowe: http://www.ogrodyzimowe-expert.pl/oranzerie/

Komentarze są wyłączone.