Koła łańcuchowe i ich rodzaje

Bezpieczne buty robocze dla pracowników magazynu
6 lipca 2022
Garderoba z małej przestrzeni
1 sierpnia 2022
Show all

Koła łańcuchowe i ich rodzaje

Koła łańcuchowe, czyli zębate, przyczepiają się do obracających się wałków i przenoszą moc na łańcuch rolkowy. Ich zadaniem jest utrzymanie stałego napięcia w napędzie pojazdu lub maszyny, dociskając łańcuch w celu kompresji luźnej przestrzeni i zmniejszenia zużycia niektórych elementów oraz redukcji wibracji. Zapewniają równomierną, wydajną pracę maszyn używanych w przemyśle, hutnictwie, górnictwie i we wszystkich wymagających układach turbinowych oraz napędowych.

Na czym polega działanie kół łańcuchowych

Koła łańcuchowe z otworem współpracują z tulejami, które można wymienić na inny rozmiar otworu, dzięki czemu nie ma potrzeby wymiany koła zębatego podczas pracy z wałami o różnych średnicach. Natomiast, koła łańcuchowe z otworem do obróbki skrawaniem mają niewykończony otwór, który można obrabiać w celu uzyskania niestandardowego dopasowania.

Wykonane z mocnych, wytrzymałych materiałów, są odporne na chemikalia i szeroki zakres temperatur. Są przystosowane do przeróżnych funkcjonalności, niektóre mają smukły profil, który pasuje do wąskich przestrzeni, inne są lekkie i niewielkie – często używane w sprzęcie elektronicznym, urządzeniach oprzyrządowania, drukarkach i innych kompaktowych maszynach. Jeszcze inne są lekkie, ciche i nieprzewodzące. Szeroka piasta zapewnia zębatkom stabilność przy dużych obciążeniach. Koła łańcuchowe również są zaprojektowane do swobodnego obracania się na wbudowanych, samosmarujących łożyskach. (więcej na ten temat przeczytasz na https://elementymaszyn.com.pl/12-kola-lancuchowe )

Przykładowe rodzaje kół łańcuchowych

Wykonane z najwyższej jakości stali modele kół łańcuchowych dla dwóch pojedynczych łańcuchów, czyli do Tandem. Dzięki dużej wytrzymałości są niezawodne w trudnych uwarunkowaniach i przy dynamicznej eksploatacji układu.

Koła łańcuchowe napinające, z łożyskiem – doskonale sprawdzające się przy dużych obciążeniach i prędkościach, przy których wyrównują wydłużenie łańcucha i poprawiają równomierność pracy maszyn.

Koła łańcuchowe nierdzewne, świetnie sprawdzają się w trudnych warunkach pracy. Stal nierdzewna zapewnia odporność na uszkodzenia i prawidłową, długotrwałą pracę maszyn.

Komentarze są wyłączone.