Tablety graficzne to urządzenia wyglądające jak cienkie podkładki – posiadają one specjalny obszar, który nazywany jest roboczym. Przypominają i działają na podobnej zasadzie, co touchpady w laptopach, ale nie korzystamy z nich przy pomocy dłoni, tylko dołączonego do zestawu bezprzewodowego rysika. Bardziej zaawansowane modele posiadają ekran LCD. Tego rodzaju sprzęt jest powszechnie stosowany przez grafików, ale nie tylko. Wiele osób kupuje tablety dla celów wyłącznie hobbystycznych. Wyjaśniamy, jakie jest tradycyjne zastosowanie tychże urządzeń, ale jakie są i jego niestandardowe zastosowania.
Charakterystyka
Tablety graficzne można podzielić biorąc pod uwagę różne parametry, ale podstawowy podział wyróżnia dwie grupy – urządzeń z obszarem roboczym i urządzeń z ekranem LCD. Tablety tradycyjne mają obszar, na którym pracujemy za pomocą piórka. Wszystko co zrobimy jest widoczne na ekranie komputera. Takie urządzenie musi być zawsze podłączone do komputera. Natomiast urządzenia, które posiadają wbudowany ekran LCD mogą ale też nie muszą być podłączone do komputera, posiadają wejście na karty pamięci, dzięki czemu możemy pracować bezpośrednio na nich i zapisywać swoje projekty, a następnie nawet je przenosić do innych urządzeń tego rodzaju – bardzo to się przydaje, gdy studiujemy i pracujemy nad projektem w domu lub gdy pracujemy czasami w siedzibie firmie, a czasami zupełnie zdalnie. Tablety są bardzo dokładne i precyzyjne. Nawet najtańsze modele znanych i cenionych marek pozwalają uzyskać bardzo zadowalające efekty i wiernie odwzorowują obrazy nanoszone przez grafika. Kiedy zastanawiamy się nad zakupem takiego sprzętu musimy dokładnie sprawdzić, czy jest ono kompatybilne z naszym komputerem, systemem, który używamy, kartą graficzną oraz programem lub programami graficznymi, z których korzystamy.
Zastosowanie
Tablety graficzne są przeznaczone oczywiście do prac związanych z szeroko pojmowaną grafiką, dzięki nim można stworzyć logo firmy, plakaty, broszury, ulotki, komiksy, ilustracje i wiele, wiele innych niezwykłych projektów i animacji. Ułatwiają również pracę architektom budynków, wnętrz i ogrodów. Sprawdzą się doskonale także podczas pracy kartografów czy składaczy książek. Coraz częściej decydują się z nich korzystać inżynierowie, gdyż właśnie cyfrowo znacznie łatwiej nanosić poprawki. Tablety graficzne dobrej jakości, ale w bardzo atrakcyjnych cenach, można znaleźć na: https://huion.com.pl/11-tablety-graficzne.
Tablet w pracy architekta
Nanoszenie poprawek na projekty graficzne w formie cyfrowej jest zdecydowanie prostsze, szybsze i, przede wszystkim, tańsze i bardziej mobilne niż w tradycyjnej formie. Nowoczesne biura architektoniczne, bez względu na to, czy mowa i architektach budynków, wnętrz czy ogrodów, już od jakiegoś czasu wykonują swoją pracę przy pomocy niezawodnych tabletów graficznych.