Kanały wentylacyjne mogą być urocze

nowe inwestycje mieszkaniowe
Rzeszów – miasto inwestycji, które zachęca do przeprowadzki na stałe
3 marca 2020
podłogi olejowane
Czy warto kupić podłogę olejowaną?
30 kwietnia 2020
Show all

Kanały wentylacyjne mogą być urocze

Prefabrykat wentylacyjny

Prefabrykat wentylacyjny

Projektując systemy wentylacji w nowoczesnym budownictwie musimy brać pod uwagę nie tylko skuteczność w rozprowadzaniu powietrza po budynku, ale również względy estetyczne. Nikt nie chce przebywać w pomieszczaniu będącym plątaniną kanałów, czerpni i wyrzutni ściennych. Jeżeli tylko możemy zaprojektować dany system z gracją – zróbmy to!

Firmy instalatorskie często chcą zbijać koszty, oferując gotowe rozwiązania. Warto jednak poświęcić chwilę czasu i dobrać coś do naszych indywidualnych potrzeb. Godny polecenia jest serwis zamówieniowy THERMO (https://www.thermo.com.pl/), gdzie możemy wybrać wszystkie interesujące nas parametry systemu wentylacyjnego.

Prefabrykaty wentylacyjne

Oczywiście nie chcemy dojść do takiego poziomu indywidualizacji projektu, aby ręcznie spawać blachy na poczekaniu. Do składania systemów wentylacji służą prefabrykaty wentylacyjne. Wśród prefabrykatów dostępne są m.in:

  • Kanały prostokątne: najprostsze rozwiązanie w miejscach, gdzie estetyka nie gra większej roli i mamy sporo miejsca na budowę. Mogą być podwieszane pod stropem lub być ukryte nad nim.
  • Kanały okrągłe:  czasami kanał trzeba przepuścić przez ścianę, gotowy otwór jest okrągły, a my nie możemy (lub nie posiadamy uprawnień) do dodatkowego powiększania otworu. Wówczas możemy wykorzystać elementy instalacji okrągłej. Dodatkowo elementy okrągłe wydają się być bardziej estetycznymi elementami instalacji od elementów prostokątnych
  • Elementy tłumiące: nikt nie chce czuć huraganu na swojej twarzy ani słuchać stale szumu. Dlatego kanały wentylacyjne posiadają odpowiednie wyloty. Króciec składający się z profili i narożników, pełni funkcję połączenia amortyzującego (więcej na ten temat poczytasz w sekcji „elementy tłumiące”.
  • Kasety filtracyjne: łączone na zamki blacharskie, zgrzewy lub nity, zakończona nyplami. W każdej instalacji wentylacyjnej, w którym potrzebujemy filtra.

Oczywiście prefabrykatów jest znacznie więcej – począwszy od różnego rodzaju elemetnów preizolowanych czy zakończeń wentylacyjne, skończywszy na wkładach filtracyjnych i obudowach wentylatorów. Nie ma sensu wymieniać ich wszystkich, ponieważ są szczegółowo opisane na stronie.

Podsumowanie

Budowa systemu wentylacji pod względem technicznym nie jest trudna. Jednak dobierając odpowiednie prefabrykaty możemy pomóc zapewnić odpowiednią estetykę wnętrza. W ładnych pomieszczeniach pracuje się lepiej i wydajniej, dzięki czemu czas poświęcony na estetyce kanałów wentylacyjnych zwróci się nam z nawiązką.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *