Jakie znaczenie mają rotametry do wody?

Jakie są zalety platformy towarowej na hali produkcyjnej
21 listopada 2022
Z czego wynika popularność wypożyczalni samochodów?
30 listopada 2022
Show all

Jakie znaczenie mają rotametry do wody?

Instalacje do poprawnego działania potrzebują zastosowania różnego rodzaju narzędzi pomiarowych. Urządzeniem do mierzenia natężenia przepływu cieczy i gazu jest rotametr. W jaki sposób rotametr do wody działa? W tym artykule pojawi się kilka istotnych informacji na temat rotametrów.

Czym są rotametry do wody?

Rotametry są rodzajem przepływomierzy pływakowych, które zawierają umieszczony wewnątrz plastikowy pływak. Jest to urządzenie o niezwykle prostej budowie, ale niezwykle ciekawym działaniu, w pełni zależnym od praw fizyki. Pływak znajduje się w wyprofilowanej, rozszerzającej się rurze pomiarowej. Jego waga musi być taka, aby tonął w płynie. Pływak unosi się do położenia równowagi poprzez ruch płynu. Równoważą się w nim trzy siły. Siła ciężkości, tarcia oraz wyporu. Pozwalają na monitorowanie czy instalacja pracuje w prawidłowy sposób. Jego nazwa bierze się od niemieckiego producenta Rota, który wymyślił urządzenie. Rotametry najczęściej są wykonane ze szkła, tworzywa sztucznego lub metalu.

Gdzie wykorzystuje się rotametry?

Rotametry świetnie sprawdzają się we wszystkich instalacjach, w których jest potrzeba mierzenia natężenia przepływu gazu czy wody. Stosuje się je w instalacjach wodnych, przemysłowych, laboratoryjnych oraz solarnych. Należy jednak uważać na takie warunki jak skoki ciśnienia i tętnienie wody. Rotametry są bardzo wrażliwe na pozycję, w jakiej pracują. Idealnie pionowa pozycja jest jedyną, w której może pracować, gdyż inaczej siły nie będą się prawidłowo równoważyć.

Jak wybrać rotametr?

Najważniejsze w wyborze rotametru jest określenie warunków roboczych. Jakie są parametry panujące w instalacji? – ciśnienie i temperatura. Jakie są właściwości medium? – skład chemiczny, lepkość i gęstość. Istotne są również dokładność urządzenia, wymiary urządzenia czy rozdzielczość skali. Wysokiej jakości rotametry można znaleźć na stronie internetowej https://www.agru-frank.pl/produkty/armatura-tworzywowa/rotametry-59.html.

Komentarze są wyłączone.