Instalacje do poprawnego działania potrzebują zastosowania różnego rodzaju narzędzi pomiarowych. Urządzeniem do mierzenia natężenia przepływu cieczy i gazu jest rotametr. W jaki sposób rotametr do wody działa? W tym artykule pojawi się kilka istotnych informacji na temat rotametrów.
Rotametry są rodzajem przepływomierzy pływakowych, które zawierają umieszczony wewnątrz plastikowy pływak. Jest to urządzenie o niezwykle prostej budowie, ale niezwykle ciekawym działaniu, w pełni zależnym od praw fizyki. Pływak znajduje się w wyprofilowanej, rozszerzającej się rurze pomiarowej. Jego waga musi być taka, aby tonął w płynie. Pływak unosi się do położenia równowagi poprzez ruch płynu. Równoważą się w nim trzy siły. Siła ciężkości, tarcia oraz wyporu. Pozwalają na monitorowanie czy instalacja pracuje w prawidłowy sposób. Jego nazwa bierze się od niemieckiego producenta Rota, który wymyślił urządzenie. Rotametry najczęściej są wykonane ze szkła, tworzywa sztucznego lub metalu.
Rotametry świetnie sprawdzają się we wszystkich instalacjach, w których jest potrzeba mierzenia natężenia przepływu gazu czy wody. Stosuje się je w instalacjach wodnych, przemysłowych, laboratoryjnych oraz solarnych. Należy jednak uważać na takie warunki jak skoki ciśnienia i tętnienie wody. Rotametry są bardzo wrażliwe na pozycję, w jakiej pracują. Idealnie pionowa pozycja jest jedyną, w której może pracować, gdyż inaczej siły nie będą się prawidłowo równoważyć.
Najważniejsze w wyborze rotametru jest określenie warunków roboczych. Jakie są parametry panujące w instalacji? – ciśnienie i temperatura. Jakie są właściwości medium? – skład chemiczny, lepkość i gęstość. Istotne są również dokładność urządzenia, wymiary urządzenia czy rozdzielczość skali. Wysokiej jakości rotametry można znaleźć na stronie internetowej https://agru-frank.pl/produkty/armatura-tworzywowa/rotametry-59/.