Zabezpieczenia przeciwpożarowe – dlaczego są tak istotne?

klej do marmuru
Wybór kleju do kamienia to ważna sprawa
23 sierpnia 2018
Zamiatarki – sprzęt do zadań specjalnych!
11 września 2018
Show all

Zabezpieczenia przeciwpożarowe – dlaczego są tak istotne?

Pożar to żywioł, który może pochłonąć wiele strat. W jego wyniku można stracić cały swój dorobek, a nawet narazić siebie na problemy ze zdrowiem a nawet utratę życia. Myśląc o zabezpieczeniach przeciwpożarowych wielu z nas ma jedynie przekonanie, że jest to zwyczajny wymóg prawny który należy przestrzegać.

Jednak w rzeczywistości wdrożone systemy ppoż są w stanie chronić nasze bezpieczeństwo niemal każdego dnia. Nie ma tutaj znaczenia to czy mieszkamy w bloku czy w domu wolnostojącym – systemy ppoż powinno się wdrażać wszędzie tam gdzie przebywają ludzie.

Istnieje szereg elementów dzięki którym możliwe jest nie tylko zabezpieczenie przed pożarem ale przede wszystkim zminimalizowanie jego ewentualnych skutków. O czym warto pamiętać wdrażając zabezpieczenia przeciwpożarowe? Kilka cennych wskazówek poniżej.

Czujniki i detektory to nie wszystko!

Każdy budynek powinien być wyposażony w system przeciwpożarowy, sprawdzają się tutaj idealnie czujniki dymu, gazu oraz detektory dymu. To one jako pierwsze będą w stanie zasygnalizować o tym, że pojawiło się zagrożenie. Jednak czujniki czy detektory to tylko jedne z elementów zabezpieczeń ppoż. Warto pomyśleć także o montażu przegrody przeciwpożarowej, ściany bądź o drzwiach przeciwogniowych. Zwłaszcza, że stanowią one możliwie najlepszą barierę przeciwpożarową. Zainstalowane drzwi ppoz niezwykle skutecznie odgrodzą zajęte płomieniami i dymem pomieszczenia.

Chcąc zadbać o dodatkowe zabezpieczenia, warto zainwestować również w sprzęt gaśniczy. Nie chodzi tutaj o zakup gaśnic 1, czy 2 sztuki ale najlepiej by mogła znaleźć się chociażby na każdym piętrze budynku.

Podsumowując

Zabezpieczenia przeciwpożarowe mają na celu zapobiegać powstawaniu i rozprzestrzenianiu się ognia, jednocześnie zapewnić niezbędne środki do tego by móc go zwalczyć oraz w miarę szybko umożliwić prowadzenie działań ratowniczych przez służby specjalne. Chcąc zapewnić pełną o ochronę ppoz warto zadbać o zabezpieczenia przeciw pożarnicze aktywne jak i pasywne zatem nie chodzi tylko doposażenie budynku w gaśnice i koce przeciwpożarowe ale także o montaż drzwi ppoz oraz innego rodzaju przegrody przeciw-pożarnicze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *