Przepisy dot. pracy na wysokościach

wentylatory przeciwwybuchowe
Jakie wentylatory do stref wybuchowych?
11 grudnia 2018
Lampy Hue – czyli jak wprowadzić inteligentne rozwiązania do domu
3 stycznia 2019
Show all

Przepisy dot. pracy na wysokościach

Podnośnik koszowy 17,6m

Czym jest praca na wysokości?

Zacznijmy od tego, jak należy rozumieć termin ‚prace na wysokościach’. Otóż, według przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, takimi pracami określa się wszelkie działania, jakie mają miejsce na powierzchni znajdującej się co najmniej na wysokości jednego metra nad poziomem ziemi.

Natomiast pracami na wysokościach nie są działania wykonywane na obojętnie jakiej wysokości, jeśli dana platforma czy powierzchnia jest otoczona z każdej strony ścianami o minimalnej wysokości 1,5 m, albo są wyposażone w specjalne konstrukcje i inne urządzenia, które mają za zadanie ochronić pracowników przed upadkiem z wysokości.

Przepisy

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa jasno określają, że wszelkie powierzchnie znajdujące się co najmniej na wysokości jednego metra nad poziomem ziemi, na których mogą przebywać ludzie i wykonywać pewne prace albo które służą do przemieszczenia się, muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenia w postaci balustrad. Takie balustrady zaś muszą się składać z dwóch poręczy – górnej i dolnej, które muszą być umieszczone odpowiednio na wysokości 1,1 metra oraz 0,15 metra. Zaś pomiędzy nimi musi znajdować się poprzeczka lub inne zabezpieczenie, chroniące pracowników przed wypadnięciem. Jeśli rodzaj i warunki wykonywanej pracy użycie takich balustrad jest niemożliwe, należy koniecznie zastosować inne zabezpieczenia. Najlepiej od razu zakupić podnośnik ze wszystkimi niezbędnymi zabezpieczeniami i certyfikatami. Jednak w przypadku wykonywania prac sezonowych bądź nieczęstych lepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie takiego podnośnika. Firmy specjalizujące się w tego typu usługach posiadają szeroki wachlarz urządzeń i sprzętu niezbędnego do wykonywania specjalnych prac na wysokościach. W Warszawie można wynająć podnośniki koszowe firmy Lifto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *