Jak zostać spawaczem?

Kursy UDT – czego właściwie dotyczą?
28 czerwca 2017
Uprawnienia SEP
28 czerwca 2017
Show all

Szukam spawacza”, to ostatnio jedno z najczęściej pojawiających się ogłoszeń o pracę. Nie ulega wątpliwości, że jest to jedno z najpopularniejszych zajęć w dzisiejszych czasach. Dobrze płatna profesja, a do tego w zasięgu ręki dla każdego, kto jest fizycznie sprawny, nie choruje na choroby układu oddechowego i posiada wyobraźnię przestrzenną, trochę koordynacji ruchowej oraz odrobinę zmysłu artystycznego.

Gdzie może pracować spawacz?

Osoba posiadająca kwalifikacje spawacza znajdzie pracę praktycznie we wszystkich sektorach przemysłu. Najczęściej w branży stoczniowej i budowlance, ale także w warsztatach samochodowych, ślusarskich, blacharskich oraz rzemieślniczych, a także w fabrykach. Ze względu jednak na wysoką odpowiedzialność, którą niesie za sobą ta praca, do jej wykonywania wymagane są więc odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia, potwierdzone właściwymi certyfikatami.

Od czego zacząć?

Uprawnienia te nie są trudne do zdobycia. Wystarczy odszukać właściwy Ośrodek Szkolenia Zawodowego, który posiada atest Instytutu Spawalnictwa i Urzędu Dozoru Technicznego do organizowania kursów i przeprowadzania egzaminów na spawaczy i zgrzewaczy termoplastycznych tworzyw sztucznych. Dobrze jest też sprawdzić jego opinię i zorientować się jakie kwalifikacje otrzymuje się po ukończeniu w nim szkoleń.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kursu?

W porównaniu ze studiami, czy szkołami zawodowymi, kursy na spawacza są krótkie i natychmiast po zdaniu egzaminu dają kwalifikacje niezbędne do pracy w zawodzie. Należy pamiętać, że szkolenie takie powinno dać wiedzę teoretyczną popartą praktyką. Bez praktyki nie ma co liczyć na otrzymanie dobrej propozycji pracy. Nikt bowiem nie zatrudni kogoś, kto uczył się tylko w teorii. Po ukończeniu kursu sprawdzana jest więc zdobyta wiedza. Każdy kto zda egzamin otrzyma książeczkę spawacza oraz certyfikat wg norm europejskich.

Jakie są zarobki spawacza w Polsce?

Nie oznacza to jednak, że osoba początkująca zarobi tyle, co fachowiec z długoletnim stażem. Pierwsza praca w zawodzie to około 2000 zł, jednak z każdym rokiem doświadczenia w pracy na stanowisku spawacza, zarobki rosną i dla pracownika wykwalifikowanego, który jest na rynku od kilku czy kilkunastu lat, jest to już dochód miesięczny w wysokości ok. 7000 zł na rękę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *