Jak zachować się w trakcie pożaru

Czy mycie samochodu na myjni ma sens?
8 stycznia 2021
Stylowy pokój dziecięcy z pufą glamour
Łóżeczka dla niemowląt – drewniane łóżeczka dziecięce
11 stycznia 2021
Show all

Jak zachować się w trakcie pożaru

pożar

W sytuacji kiedy dochodzi do wybuchu pożaru, a my nie jesteśmy na to przygotowani, mogą nas spotkać straszne konsekwencje. Nie wiedząc, co zrobić z wyprzedzeniem, można łatwo wpaść w panikę, gdy trzeba wyjść z pomieszczenia czy budynku. Dlatego też musimy znać wcześniej zasady ppoż, nasza droga ucieczki jest czymś, co powinniśmy znać, zanim zdarzy się cokolwiek.

Liczy się dobre przygotowanie

By uniknąć w przyszłości przykrych doświadczeń niezmiernie ważnym elementem jest zaznajomienie z zasadami ppoż oraz wyposażenie budynku w niezbędne elementy składające się na system bezpieczeństwa ppoż. Można tutaj wymienić gaśnice, dobrze rozmieszczone znaki bezpieczeństwa ewakuacyjnego, wszelkiego rodzaju sygnalizatory pożaru. Tak więc wszystkie elementy, które są w stanie zapewnić nam ochronę i ewakuację w sytuacji zagrożenia. Musimy więc upewnić się czy dany budynek posiada zabezpieczenie przeciwpożarowe w tym wykrywacz dymu, systemy sygnalizacji pożaru, czy też sygnalizator zewnętrzny przeciwpożarowy. Ten ostatni element jest szczególnie istotny jeśli chodzi o zaalarmowanie o stanie zagrożenia pożarowego. Sygnalizator zewnętrzny montowany w budynku jest niezbędnym elementem systemu ppoż.

sygnalizator zewnętrzny

fot. sygnalizator zewnętrzny – produkt dostępny  na stronie www.w2.com.pl

Jak działać w sytuacji wybuchu pożaru?

Jeśli znamy już zasady postępowania przeciwpożarowego wiemy jak stworzyć plan awaryjny działania, będziemy bardziej świadomi, opanowani po prostu lepiej przygotowani w sytuacji wybuchu pożaru.

W przypadku powstania pożaru musimy zaalarmować niezwłocznie, przy użyciu wszystkich dostępnych środków osoby będące w strefie zagrożenia oraz wezwać straż pożarną.

Jeśli jest to możliwe, należy jak najszybciej ewakuować się z miejsca zagrożonego pożarem gdzie ogień może bezpośrednio lub pośrednio zagrozić zdrowiu lub życiu.

W trakcie ewakuacji nie wolno wywoływać paniki, poruszać się w stronę przeciwną niż wskazuje to droga ewakuacji, nie wolno się również zatrzymywać. Należy pamiętać także o tym, że z miejsca zagrożonego pożarem zabieramy ze sobą wyłącznie najpotrzebniejsze przedmioty, aby nie spowalniać ewakuacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *