Co warto wiedzieć o oczyszczarkach?

koparka
Koparka niezbędna maszyna na placu budowy
14 grudnia 2017
fabryka
Prowadzenie instalacji elektrycznej w obiektach przemysłowych
12 stycznia 2018
Show all

Co warto wiedzieć o oczyszczarkach?

oczyszczarka

Oczyszczarka to jedno z takich urządzeń, którego nazwa z jednej strony sugeruje nam, do czego może ono służyć, ale z drugiej strony, jeśli nigdy nie interesowaliśmy się zagadnieniami technicznymi, możemy nie do końca umieć wskazać przykłady zastosowania tego sprzętu. W tym artykule poznasz podstawowe informacje na temat oczyszczarek i dowiesz się, do czego mogą służyć.

Obróbka strumieniowo-ścierna

By łatwiej zrozumieć funkcje i zastosowanie oczyszczarki, warto najpierw dowiedzieć się, czym jest obróbka strumieniowo-ścierna. Jest ona rodzajem obróbki powierzchniowej. Jako taka, wpływa na maszyny i narzędzia poprzez zwiększanie ich trwałości, a w ten sposób podwyższa ich jakość, zwiększa ich właściwości mechaniczne oraz sprawia, że są bardziej odporne na zużycie, korozję oraz oddziaływanie wysokich temperatur. Obróbka strumieniowo-ścierna zaś realizuje trzy główne cele: oczyszcza powierzchnię (np. ze starych powłok malarskich), ujednolica ją usuwając skutki poprzednio przeprowadzanych obróbek oraz rozwija ją, nadając jej odpowiednią chropowatość dla zabiegów, którym ma być potem poddana (np. malowanie czy lakierowanie).

Jak działa oczyszczarka?

maszynaJako narzędzie obróbki strumieniowo-ściernej, oczyszczarka wykonuje swoją pracę dzięki wprowadzanemu w ruch ścierniwu. W jaki sposób ścierniwo jest wprowadzane w ruch? Zależy to od rodzaju oczyszczarki:

  • oczyszczarka pneumatyczna wprowadza ścierniwo w ruch za pomocą sprężonego powietrza
  • oczyszczarka turbinowa wprowadza ścierniwo w ruch za pomocą koła rzutowego
  • oczyszczarka inżektorowa wprowadza ścierniwo w ruch zasysając je do pistoletu, w którym jest podciśnienie
  • oczyszczarka ciśnieniowa wprowadza ścierniwo w ruch przez podawanie go do dyszy, która jest pod ciśnieniem

Ścierniwo, co oczywiste, jest ziarniste. Może to być m.in. żużel pomiedziowy czy piasek. W zależności od tego, jaki efekt chce się uzyskać oraz co poddaje się obróbce, wybiera się określony rodzaj ścierniwa, istotny jest także rozmiar i kształt ziarna oraz prędkość, w jaką jest wprawiane w pracy oczyszczarki.

Rodzaje oczyszczarek

oczyszczarkaOprócz tego, że oczyszczarki w różny sposób wprawiają w ruch ścierniwo, różne są też metody ich pracy i również na tej podstawie można wymienić ich kilka rodzajów. Wyróżnić zatem można również oczyszczarki:

  • taśmowe przelotowe
  • ze stołem obrotowym
  • bębnowe
  • zawieszkowe
  • ciśnieniowe ze stołem satelitarnym

i wiele innych. Jak widać oczyszczarka to wbrew pozorom nie jedno urządzenie, ale cała grupa, w której cechą wspólną jest funkcja, ale różne są metody osiągania zamierzonych efektów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *