Kto powinien wykonywać usługi porządkowe w mieście?

Budowa domu dla niepełnosprawnych – jakie udogodnienia?
30 listopada 2017
podnośniki i zwyżki
Podnośniki i zwyżki gdzie wynająć?
7 grudnia 2017
Show all

Kto powinien wykonywać usługi porządkowe w mieście?

sprzatanie ulicy

Nikt z nas nie chce mieszkać w brudnym miejscu, gdzie śmieci walają się po ulicach, a rzeki są zanieczyszczone. Tak dużo się o tym teraz mówi, jednak mało co się zmienia. Kto zatem powinien sprzątać chodnik i co to jest zamiatarka uliczna?

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Sejm ustalił ustawę dotyczącą utrzymania czystości oraz porządku w gminach, która zobowiązuje właścicieli budynków do sprzątania miejsc wzdłuż posiadłości. Między innymi powinno oni uprzątnąć błoto, lód oraz śnieg, a także inne zanieczyszczenia, które znajdują się wzdłuż nieruchomości. Jest jednak pewien wyjątek – nie musi on sprzątać miejsca, w którym jest płatny postój lub możliwość parkowania pojazdów.

Warto podkreślić, że nie ma tutaj podziału na to czy działka jest zabudowana, czy nie, a także czy ma charakter mieszkalny – w każdym z tych wypadków obarczony sprzątaniem jest właściciel.

Niewypełnienie obowiązku

W przypadku niewypełnienia obowiązku na właściciela może zostać nałożona kara grzywny. Oprócz tego, organ taki jak wójt czy prezydent miasta może wydać nakaz na wykonanie tychże obowiązków, czyli usunięcia z chodnika lodu, śniegu czy błota.

Jeśli ktoś dozna wszelkiego rodzaju potłuczeń czy złamań z powodu nieuprzątniętego chodnika, osoba poszkodowana może zażądać zwrotu kosztów leczenia, zadośćuczynienia bądź renty w razie utraty zdrowia.

Zamiatarka uliczna

Zamiatarka uliczna to komunalny samochód, który przeznaczony jest do oczyszczania dróg, ulic, chodników oraz pasów startowych. Jest to jedno z podstawowych urządzeń do dbania o porządek miasta czy też gminy. Urządzenia do sprzątania ulic powinny być przede wszystkim uważnie dobrane i dopasowane do warunków pracy, w których będą wykorzystywane.

Należy szczególnie podkreślić, że zamiatarki uliczne to nie tylko samochody ciężarowe, ale są to także elementy, które można przyłączyć między innymi do ciągników rolniczych, a nawet do wózków widłowych.

zamiatarka uliczna

Ekologiczna zamiatarka uliczna wyposażona jest w system, który ma zapobiegać zapyleniu podczas prac sprzątających w mieście. Oprócz tego, zaopatrzona jest także w

Jak widać, właściciele nieruchomości muszą dbać o chodniki do nich należące. W przypadku niewypełnienia tych obowiązków może zostać nałożona na nich kara grzywny. Czekają na nich także gorsze konsekwencje w przypadku utraty zdrowia przez przechodnia. Zamiatarka uliczna wykorzystywana jest do sprzątania przez urzędy gminy czy miasta.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *